Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:01

Porovnanie vybavenia dvoch skladačiek. Víťaz je jasný, je tu však háčik

  • Papier znesie všetko. Zaujímavé volebné programy, ale aj najrôznejšie hypermoderné špecifikácie mobilných telefónov.
  • Porovnali sme, ako sú na tom podľa teoretických údajov dva nové ohybné smartfóny Motorola Razr 2019 a Samsung Galaxy Z Flip.
  • Samozrejme, všetko bude jasnejšie po praktických testoch. Zatiaľ sa však pozrite, ako predbežne vyzerá situácia.
Porovnanie vybavenia dvoch skladačiek. Víťaz je jasný, je tu však háčik
Zdroj: Samsung, Motorola

Nové technológie umožnili uviesť do praxe množstvo nových vecí. Jednou z "noviniek", ktorá sa v poslednom období prediera vpred sú ohybné displeje. Na túto vývojársku vetvu naskočilo množstvo známych aj menej známych mien.

Veľkú časť pozornosti si však v poslednom období ukradli dva ohybné telefóny. Tým prvým je Motorola Razr 2019 a druhým Samsung Galaxy Z Flip. Aktuálne sú to jediné dva telefóny svojho druhu na trhu, ktoré sa skladajú do menšieho rozmeru v tvare kozmetického zrkadla.

Zdroj: Motorola

​Na prvý pohľad toho majú veľa spoločného, tak sa poďme pozrieť, ktoré z nich je na tom lepšie. Vopred však upozorníme, že ide momentálne len o porovnávanie papierových špecifikácií. Tieto smartfóny sme nepodrobili priamemu porovnaniu, keďže s každým z nich sme strávili zatiaľ iba krátku chvíľu, navyše v iných kútoch sveta.

Dizajn

Z hľadiska dizajnu majú podobnú filozofiu. Podlhovastý displej preložíte na polovicu a získate kompaktnejšie zariadenie. V skutočnosti sú tu však menšie odchýlky. ​Na pohľad nás osobne zaujal skôr dizajn Motoroly. Po prvé, je tu silný odkaz na predchodcu z radu vyklápacích telefónov, Razr V3 z roku 2004. Pre tých, čo milujú nostalgiu a retro témy to bude mať oveľa väčší náboj ako celkom nový dizajn Samsungu.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Motorola má navyše aj trochu štíhlejšie telo a obrovskou výhodou je väčší displej v prednej časti. Na ňom nie len vidíte základné ikony notifikácií, ale dokonca si ich tu môžete aj prečítať vo väčšom prevedení. Zároveň sa tu aj lepšie vidíte v rámci selfie fotiek, ktoré sa v tomto režime dajú zhotovovať.

Čo oceňujeme je fakt, že zadná strana Motoroly nie je lesklá, no vonkajšia strana na Samsungu je kompletne lesklá a zanechávate tu neustále odtlačky, ktoré nás už nebaví čistiť.

Ohybný mechanizmus

Samsung prichádza s vlastným nápadom, Motorola tiež. Z nášho pohľadu však má Motorola trochu tenší kĺbik a ohyb v displeji pôsobí vyspelejšie - respektíve, nie je tak citeľný ako u Samsungu. Jej displej sa zároveň mierne podsúva v rámiku pri ohýbaní či vyklápaní. Štrbinky v konštrukcii však pôsobia, že sú v rámci možností menej chránené pred nečistotou. 

Zdroj: Motorola

​Samsung použil robustnejší pánt, no na druhej strane je v ňom aj mechanizmus s miniatúrnymi metličkami, ktoré sa pri každom ohybe starajú o vyčistenie nazberaných mikronečistôt. Čo je však z týchto riešení vyspelejšie a trvácnejšie, to preverí len dlhá prax. I keď sa na internete objavili prvé videá skúšajúce trvanlivosť ohybov displeja, predsa len - testoval to automatizovaný stroj.

Nie je to teda celkom normálny pohyb, navyše s rýchlymi ohybmi niekoľkokrát za minútu, čo tiež skresľuje situáciu. Na takéto testy trvácnosti by sme sa teda úplne nespoliehali. Iste, naznačia dosť, ale nepredbiehajme praktické skúsenosti. Na tie si s radosťou počkáme od prvých reálnych používateľov.

Displej

Po rozložení má Samsung 6,7-palcový displej a Motorola displej s uhlopriečkou 6,2 palca. To by v zásade nemuselo rozhodovať. Každý výrobca však prichádza s inou technolģoiou displeja. Zaujímavosťou je navyše aj jeho pokrytie. Motorola má “plastový OLED” displej, Samsung zase porušil zákony fyziky a jeho displej tvorí "ohybné sklo".

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk