Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:01

Porovnanie vybavenia dvoch skladačiek. Víťaz je jasný, je tu však háčik

  • Papier znesie všetko. Zaujímavé volebné programy, ale aj najrôznejšie hypermoderné špecifikácie mobilných telefónov.
  • Porovnali sme, ako sú na tom podľa teoretických údajov dva nové ohybné smartfóny Motorola Razr 2019 a Samsung Galaxy Z Flip.
  • Samozrejme, všetko bude jasnejšie po praktických testoch. Zatiaľ sa však pozrite, ako predbežne vyzerá situácia.
Porovnanie vybavenia dvoch skladačiek. Víťaz je jasný, je tu však háčik
Zdroj: Samsung, Motorola

Nové technológie umožnili uviesť do praxe množstvo nových vecí. Jednou z "noviniek", ktorá sa v poslednom období prediera vpred sú ohybné displeje. Na túto vývojársku vetvu naskočilo množstvo známych aj menej známych mien.

Veľkú časť pozornosti si však v poslednom období ukradli dva ohybné telefóny. Tým prvým je Motorola Razr 2019 a druhým Samsung Galaxy Z Flip. Aktuálne sú to jediné dva telefóny svojho druhu na trhu, ktoré sa skladajú do menšieho rozmeru v tvare kozmetického zrkadla.

Zdroj: Motorola

​Na prvý pohľad toho majú veľa spoločného, tak sa poďme pozrieť, ktoré z nich je na tom lepšie. Vopred však upozorníme, že ide momentálne len o porovnávanie papierových špecifikácií. Tieto smartfóny sme nepodrobili priamemu porovnaniu, keďže s každým z nich sme strávili zatiaľ iba krátku chvíľu, navyše v iných kútoch sveta.

Dizajn

Z hľadiska dizajnu majú podobnú filozofiu. Podlhovastý displej preložíte na polovicu a získate kompaktnejšie zariadenie. V skutočnosti sú tu však menšie odchýlky. ​Na pohľad nás osobne zaujal skôr dizajn Motoroly. Po prvé, je tu silný odkaz na predchodcu z radu vyklápacích telefónov, Razr V3 z roku 2004. Pre tých, čo milujú nostalgiu a retro témy to bude mať oveľa väčší náboj ako celkom nový dizajn Samsungu.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Motorola má navyše aj trochu štíhlejšie telo a obrovskou výhodou je väčší displej v prednej časti. Na ňom nie len vidíte základné ikony notifikácií, ale dokonca si ich tu môžete aj prečítať vo väčšom prevedení. Zároveň sa tu aj lepšie vidíte v rámci selfie fotiek, ktoré sa v tomto režime dajú zhotovovať.

Čo oceňujeme je fakt, že zadná strana Motoroly nie je lesklá, no vonkajšia strana na Samsungu je kompletne lesklá a zanechávate tu neustále odtlačky, ktoré nás už nebaví čistiť.

Ohybný mechanizmus

Samsung prichádza s vlastným nápadom, Motorola tiež. Z nášho pohľadu však má Motorola trochu tenší kĺbik a ohyb v displeji pôsobí vyspelejšie - respektíve, nie je tak citeľný ako u Samsungu. Jej displej sa zároveň mierne podsúva v rámiku pri ohýbaní či vyklápaní. Štrbinky v konštrukcii však pôsobia, že sú v rámci možností menej chránené pred nečistotou. 

Zdroj: Motorola

​Samsung použil robustnejší pánt, no na druhej strane je v ňom aj mechanizmus s miniatúrnymi metličkami, ktoré sa pri každom ohybe starajú o vyčistenie nazberaných mikronečistôt. Čo je však z týchto riešení vyspelejšie a trvácnejšie, to preverí len dlhá prax. I keď sa na internete objavili prvé videá skúšajúce trvanlivosť ohybov displeja, predsa len - testoval to automatizovaný stroj.

Nie je to teda celkom normálny pohyb, navyše s rýchlymi ohybmi niekoľkokrát za minútu, čo tiež skresľuje situáciu. Na takéto testy trvácnosti by sme sa teda úplne nespoliehali. Iste, naznačia dosť, ale nepredbiehajme praktické skúsenosti. Na tie si s radosťou počkáme od prvých reálnych používateľov.

Displej

Po rozložení má Samsung 6,7-palcový displej a Motorola displej s uhlopriečkou 6,2 palca. To by v zásade nemuselo rozhodovať. Každý výrobca však prichádza s inou technolģoiou displeja. Zaujímavosťou je navyše aj jeho pokrytie. Motorola má “plastový OLED” displej, Samsung zase porušil zákony fyziky a jeho displej tvorí "ohybné sklo".

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk