Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 00:01

Takto sa zrodila legenda: Revolučný telefón, ktorý zmenil všetko

  • „Dochádza vám to?“ spýtal sa Jobs divákov za silnejúceho potlesku. „To nie sú tri jednotlivé zariadenia. Je to jedno zariadenie a voláme ho iPhone. Dnes Apple znovuvynájde telefón.“
  • Tento týždeň sme si pripomenuli výročie uvedenia prvého iPhonu. Ako začínala firma Apple?
Takto sa zrodila legenda: Revolučný telefón, ktorý zmenil všetko
Zdroj: Flickr

V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek Samsung, Motorola, Nokia a Sony

Pamätáte sa na uvedenie prvého smartfónu s dotykovou obrazovkou? Dokázali by ste odhadnúť rok, v ktorom sa to udialo? Ak sme vás touto otázkou zaskočili a počítate to na desiatky rokov, musíme vás poopraviť. V skutočnosti to totiž nebolo vôbec tak dávno.

Písal sa deviaty január 2007 a tým prelomovým zariadením bol prvý iPhone 2G. Smartfóny sú tu s nami v týchto dňoch teda približne len 13 rokov. Za ten čas však už majú taký dosah, akoby tu s nami boli odjakživa. Napokon, mladšia generácia s nimi už naozaj vyrastá a nič staršie by zrejme nechcela.

Zdroj: Apple

Ako sa to celé začalo

Začínala sa prezentácia spoločnosti Apple a na pódium vyšiel Steve Jobs. „Na tento deň som sa tešil dva a pol roka… Dnes uvedieme tri revolučné zariadenia.“

Diváci v sále v tej chvíli netušili, že Jobs v skutočnosti rozpráva o jedinom „prístroji“, ktorý však v sebe spája trojicu schopností. Treba ujasniť, že ľudia si v tom čase len tak nedokázali predstaviť jednoducho fungujúci mobilný telefón, ktorý poriadne zvládne množstvo vecí.

Jobs teda najskôr naznačil, že predstavia iPod s veľkou obrazovkou s dotykovým ovládaním, ďalej revolučný mobilný telefón a tiež aj prelomové komunikačné zariadenie s pripojením na internet. Slová iPod, telefón a internetový komunikátor opakoval potom Jobs dookola a hľadisko postupne burácalo. „Dochádza vám to?“ spýtal sa ich Jobs za silnejúceho potlesku. „To nie sú tri jednotlivé zariadenia. Je to jedno zariadenie a voláme ho iPhone. Dnes Apple znovuvynájde telefón.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk