Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:01

Neznáme začiatky: ako sa z predajcu rýb stal technologický gigant

  • Ani najznámejšie technologické spoločnosti na svete to spočiatku nemali na ružiach ustlané. Predmet ich podnikania bol pritom často na míle vzdialený od elektroniky.

  • V dnešnom vydaní miniseriálu História firiem o začiatkoch technologických velikánov sa pozrieme na počiatky spoločnosti Samsung. 

Neznáme začiatky: ako sa z predajcu rýb stal technologický gigant
Zdroj: Samsung

Výrobca, ktorého úspech nebol predvídateľný hneď na začiatku. Dnes však jeho produkty nájdete azda v každej krajine. Počiatky juhokórejského gigantu Samsung siahajú do tridsiatych rokov minulého storočia a spájajú sa s mužom menom Lee Byung-Chull. Narodil sa 12. februára 1910 v provincii Južný Kjongsang v Kórei ako jediné dieťa v pomerne zámožnej rodine.

Zdroj: commons.wikimedia.org

​Študoval na univerzite Weseda v Tokiu, no už počas toho začínal podnikať. Najskôr vystaval s pomocou rodinného imania mlyn na ryžovú múku, tento pokus sa však skončil bez väčšieho úspechu. Byung-Chull zanechal štúdium a skúsil opäť šťastie, tentoraz už rovno s otvorením podniku. Investoval doň peniaze z dedičstva, do ktorého spadali aj rozsiahle pozemky.

Vraví sa, že mu v tej dobe zostalo už iba 25 amerických dolárov. Prvého marca roku 1938 tak vznikla obchodná spoločnosť Samsung, čo v doslovnom preklade znamená Tri hviezdy. Tie boli dokonca najskôr aj súčasťou loga spoločnosti.

Zdroj: Samsung
Zdroj: Samsung

Zdroj: Samsung

​​Podstatou názvu je „sam“, čo znamená tri, no hlbší význam tohto čísla symbolizuje i silu spolupráce. Kórejské slovo „sung“ označuje hviezdy, ktoré predstavujú symbol večnosti, vytrvalosti a húževnatosti. „Samsung“ mal podľa zakladateľa predstavovať symbol pokroku, inšpirácií a inovácií.

Firma však v tej dobe ešte nepredávala elektroniku. Približne 40 zamestnancov malo na starosti export lokálnych potravín, pričom išlo najmä o predaj rýb, zeleniny, ovocia a cestovín do Číny. Samsungu sa začalo dariť a o deväť rokov neskôr sa jej sídlo presťahovalo z menšieho Taegu do Soulu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk