Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:01

Neznáme začiatky: ako sa z predajcu rýb stal technologický gigant

  • Ani najznámejšie technologické spoločnosti na svete to spočiatku nemali na ružiach ustlané. Predmet ich podnikania bol pritom často na míle vzdialený od elektroniky.

  • V dnešnom vydaní miniseriálu História firiem o začiatkoch technologických velikánov sa pozrieme na počiatky spoločnosti Samsung. 

Neznáme začiatky: ako sa z predajcu rýb stal technologický gigant
Zdroj: Samsung

Výrobca, ktorého úspech nebol predvídateľný hneď na začiatku. Dnes však jeho produkty nájdete azda v každej krajine. Počiatky juhokórejského gigantu Samsung siahajú do tridsiatych rokov minulého storočia a spájajú sa s mužom menom Lee Byung-Chull. Narodil sa 12. februára 1910 v provincii Južný Kjongsang v Kórei ako jediné dieťa v pomerne zámožnej rodine.

Zdroj: commons.wikimedia.org

​Študoval na univerzite Weseda v Tokiu, no už počas toho začínal podnikať. Najskôr vystaval s pomocou rodinného imania mlyn na ryžovú múku, tento pokus sa však skončil bez väčšieho úspechu. Byung-Chull zanechal štúdium a skúsil opäť šťastie, tentoraz už rovno s otvorením podniku. Investoval doň peniaze z dedičstva, do ktorého spadali aj rozsiahle pozemky.

Vraví sa, že mu v tej dobe zostalo už iba 25 amerických dolárov. Prvého marca roku 1938 tak vznikla obchodná spoločnosť Samsung, čo v doslovnom preklade znamená Tri hviezdy. Tie boli dokonca najskôr aj súčasťou loga spoločnosti.

Zdroj: Samsung
Zdroj: Samsung

Zdroj: Samsung

​​Podstatou názvu je „sam“, čo znamená tri, no hlbší význam tohto čísla symbolizuje i silu spolupráce. Kórejské slovo „sung“ označuje hviezdy, ktoré predstavujú symbol večnosti, vytrvalosti a húževnatosti. „Samsung“ mal podľa zakladateľa predstavovať symbol pokroku, inšpirácií a inovácií.

Firma však v tej dobe ešte nepredávala elektroniku. Približne 40 zamestnancov malo na starosti export lokálnych potravín, pričom išlo najmä o predaj rýb, zeleniny, ovocia a cestovín do Číny. Samsungu sa začalo dariť a o deväť rokov neskôr sa jej sídlo presťahovalo z menšieho Taegu do Soulu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk