StoryEditor

IT giganti tlačia na americkú vládu. Kvôli sledovaniu ľudí

09.12.2013, 14:26
Autor:
tasr, stltasr, stl

Osem veľkých amerických technologických spoločností spustilo kampaň proti rozsiahlym sledovacím programom spravodajských služieb. V dnes zverejnenom otvorenom liste vyzvali prezidenta USA Baracka Obamu a členov Kongresu na obmedzenie sledovania občanov štátom.

Výzvu, ktorú publikovali aj v inzerátoch v denníkoch, podpísali spoločnosti Apple, Facebook, Microsoft, Google, Twitter, AOL, Yahoo a LinkedIn.

Webová stránka iniciatívy predstavuje päť "princípov" na reformu vládnych sledovacích programov. Tajné služby by napríklad mali prestať hromadne získavať údaje o internetovej komunikácii a obmedziť ho konkrétne na cieľové osoby. Príslušné úrady a súdy okrem toho musia byť oveľa prísnejšie sledované.

Spojené štáty, ktorých tajná služba NSA bola terčom väčšiny odhalení týkajúcich sa sledovacích programov v uplynulých mesiacoch, by podľa výzvy mali v tejto oblasti ísť príkladom pre ďalšie vlády sveta, informovala agentúra DPA.

Menované spoločnosti chcú tiež dostať povolenie zverejniť presné údaje o tom, ako často a prečo od nich vlády žiadajú informácie o používateľoch. Požadujú ďalej "slobodný tok informácií" v internete aj cez medzinárodné hranice. Poskytovatelia služieb pri tom nesmú čeliť obmedzeniam ani nadmernej kontrole. Firmy apelujú na vlády, aby sa v medzinárodnom meradle dohodli na právnom rámci žiadostí o dáta používateľov, aby tak zabránili sporom.

"Uvedomujeme si, že vlády majú povinnosť chrániť svojich občanov. Odhalenia z tohto leta však poukázali na naliehavú potrebu reformy vládnych sledovacích praktík po celom svete. V mnohých krajinách sa rovnováha naklonila príliš v prospech štátu a v neprospech práv jednotlivca - práv, ktoré sú zakotvené v našej ústave. To oslabuje slobody, ktoré sú pre nás všetkých cenné. Je čas na zmenu," píše sa v otvorenom liste.

"Správy o štátnom sledovaní ukázali, že existuje skutočná potreba väčšej otvorenosti a nových hraníc toho, ako vlády získavajú informácie," uviedol šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg.

"Ľudia nebudú používať technológie, ktorým nedôverujú. Vlády túto dôveru ohrozili - a vlády musia prispieť k jej obnoveniu," uviedol hlavný právnik spoločnosti Microsoft Brad Smith.

Najnovšia "ofenzíva" prišla po nekončiacej sérii odhalení praktík NSA a ďalších tajných služieb, vyplývajúcich z dokumentov, ktoré médiám poskytol bývalý spolupracovník amerických spravodajských služieb Edward Snowden. Len nedávno bolo zverejnené, že NSA pristupuje k údajom z interných spojení medzi dátovými centrami spoločností Google a Yahoo, čo firmy pobúrilo.

Internetoví giganti si však robia starosti aj o svoje obchody. Ich e-mailové služby, smartfóny, siete či komunikačné programy používajú stámilióny ľudí na celom svete. Strata dôvery by ich tak mohla veľmi zasiahnuť.

Webová stránka iniciatívy: reformgovernmentsurveillance.com

01 - Modified: 2005-10-17 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hokej: Slovan Bratislava - HK Nitra
01 - Modified: 2024-04-20 06:25:45 - Feat.: - Title: Americký Senát schválil opätovné povolenie kľúčového programu pre sledovanie 02 - Modified: 2024-02-06 14:10:26 - Feat.: - Title: Maďarský súd povolil zhromažďovanie tajných informácií v 133 prípadoch 03 - Modified: 2023-07-04 22:01:00 - Feat.: - Title: K humanitárnej pomoci pridala sledovacie prívesky. Čudovala sa, kam doputovali 04 - Modified: 2023-06-23 12:50:31 - Feat.: - Title: Ponorka Titan dostala viac pozornosti ako stovky nezvestných migrantov. Obama kritizuje ignoráciu 05 - Modified: 2023-03-30 18:59:24 - Feat.: - Title: Muskov profil sa stal najsledovanejším na Twitteri, predbehol Obamu
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. apríl 2024 19:41