Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2015, 10:00

Inšpiroval ich Terminátor. A vyrobili super rýchlu 3D tlačiareň

Pozrite si, čo sa stane, keď si chemik, fyzik a softvérový inžinier zapnú akčný film.

Hoci už nejaký čas hovoríme o fenoméne 3D tlače a tlačiarní, americký chemik Joseph DeSimone to vidí inak. Podľa neho to, čo nazývame 3D je vlastne len 2D tlač opakovaná stále dookola. Ide v podstate o to, že tlačiareň nanáša postupne vrstvu po vrstve. 

Spolu s kolegami sa to rozhodli urobiť inak. Nielenže chceli vytvoriť dokonale hladké a zložitosťou neobmedzené objekty. Ale ich 3D tlačiareň ich zvládne vyrobiť až stokrát rýchlejšie ako klasická. Inšpiráciou sa pre nich stal film Terminátor 2, kde nepriateľský „robot“ vstane z kaluže roztopeného kovu.

Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED a uvidíte, ako táto revolučná novinka funguje.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. 

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.

Ticketportal.sk