Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 15:10

Čínski obchodníci vyriešili problémy so zdanením lacných zásielok z Číny

  • Lacné kryty na mobily, slúchadlá, nabíjačky alebo káble sú obľúbeným tovarom z čínskych obchodov.
  • Teda boli, pretože koniec daňovej výnimky pre tieto zásielky by neúmerne zvýšil ich cenu.
  • Lenže nakoniec to nebude zrejme také zásadné.
Čínski obchodníci vyriešili problémy so zdanením lacných zásielok z Číny
Zdroj: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Do 1. júla platila v rámci Európskej únie výnimka, na základe ktorej sa za tovar v poštových zásielkach do hodnoty 22 eur nemuselo platiť clo a daň z pridanej hodnoty.

Problémový lacný čínsky tovar

Od sumy 22 eur do 150 eur sa potom platila daň z pridanej hodnoty a v prípade drahšieho tovaru sa okrem DPH prípadne platilo aj clo. Po novom ostáva limit na sume 150 eur, kde sa platí DPH, pri vyššej sume prípadne aj clo. 

​Najväčší problém zmeny sa teda týka lacných druhov tovaru v hodnote pár eur, čo však tvorí väčšinu bežného príslušenstva k mobilom. 

Samotná DPH by nebola až takým problémom, lebo relatívne ide len o drobné navyše, ktoré asi väčšine zákazníkov prekážať nebudú.

"Ak to budem chcieť sám celé vybaviť, potrebujem občiansky preukaz s čipom, čo už väčšina ľudí má. Na tomto čipe musí byť však kvalifikovaný elektronický podpis KEP s platnými certifikátmi. A tiež budete potrebovať elektronickú čítačku, ktorú kedysi vydávalo ministerstvo vnútra zdarma pri príležitosti prebratia elektronického občianskeho preukazu," vysvetlil v rozhovore pre HN Ondrej Macko, šéfredaktor magazínu TouchIT.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.