Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2021, 00:01

Lacný tovar z Číny zdražie. Takto budú o pár dní vyzerať online nákupy

Pripravte si čítačku, elektronický občiansky preukaz a viac peňazí.

Ak radi nakupujete v čínskych eshopoch, zbystrite pozornosť. Od 1. júla sa totiž menia pravidlá. O tom, ako bude prebiehať nákup cez internet z krajín mimo Európskej únie, sme sa porozprávali v štúdiu HN televízie s Ondrejom Mackom, šéfredaktorom magazínu TouchIT.

“Momentálne je situácia z hľadiska objednávok napríklad z Aliexpresu pomerne jednoduchá. Keď si niečo objednáme, balíček si po určitom čase nájdeme v poštovej schránke alebo nám ho prinesie poštár. A neriešime, či treba k tomu ešte niečo ďalšie vybaviť. Do sumy 22 eur išlo totiž o zásielky s nízkou hodnotou, na ktorá sa nevzťahovalo clo ani DPH,” vysvetľuje Macko.

V konečnom dôsledku tak prúdilo obrovské množstvo tovaru z lacných eshopov bez zaťaženia až k nám domov. Táto situácia končí, no nejde iba o čínske eshopy. Novým pravidlám bude podliehať skrátka všetok tovar prichádzajúci z krajín mimo Európskej únie.

„Slovenská pošta ročne doručí priemerne viac ako 13 miliónov zásielok z krajín mimo Únie. Približne tri milióny z nich smerujú na preclenie či na výber DPH. S prihliadnutím na v súčasnosti platnú colnú legislatívu je dovoznými platbami zaťažených zhruba 70-tisíc takýchto zásielok,“ uviedla vlani hovorkyňa Pošty Iveta Dorčáková pre HN.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.