Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2021, 00:01

Takto si vytvoríte silné heslo. A ako často by sa malo meniť?

  • Ako postupovať pri tvorbe hesla?
  • Čo odporúčajú odborníci?
  • Nastal čas na dvojfaktorové overenie.

S heslami je to ako s rúškami. Všetci vieme, ako to s nimi treba správne robiť, no nie všetci to poctivo skutočne dodržiavajú. V súvislosti s odcudzením účtov na Facebooku, ktoré sa deje v poslednej dobe je na čase vaše heslo opäť oprášiť.

Ako si teda vytvoriť skutočne silné heslo? Odborníci sa zhodujú na tom, že by malo byť dlhšie. Google vo svojich odporúčaniach hovorí aspoň o dvanástich znakoch.

Malo by ísť o kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a symbolov. Je lepšie ak je to veta, nie len jedno slovo, pretože to je pre útočníkov jednoduchšie. Avšak pozor.

Nevyberajte si známe príslovia, pretože útočníci ich zrejme majú v databáze a budú ich skúšať. Môže vám však pomôcť fráza, v ktorej aspoň zmeníte slovosled. Stále však platí, že ju treba kombinovať s číslami, symbolmi a veľkými a malými písmenami.

Nepoužívajte jedno heslo pre viacero účtov. Naozaj. Pri úniku hesiel z jednej služby sa vám tak prípadne môžu útočníci dostať do ďalšieho konta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.