Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2021, 00:01

Viacerým Slovákom nenávratne ukradli profil na Facebooku. Ako ochrániť ten váš?

  • Redaktor HN Radoslav Petrík prišiel o účet na Facebooku i Instagrame a nie je sám.
  • Straty účtov hlásia aj ďalší používatelia. 
  • Ako si zabezpečiť svoj profil lepšie?
Viacerým Slovákom nenávratne ukradli profil na Facebooku. Ako ochrániť ten váš?
Zdroj: Reuters

Predstavte si, že vám zo dňa na deň zmizne účet na Facebooku či Instagrame. Na prvý pohľad sa vám to teraz nemusí zdať ako katastrofa a áno - na svete sú aj horšie veci. Ak však tieto sociálne siete používate už roky, potom zistíte, že ste prišli o celkom slušnú časť kontaktov, fotografií či informácií v správach. A tiež vzácnych followerov.

Je to situácia, ktorá hrozí v podstate každému používateľovi sociálnych sietí. Na svete sú na dennom poriadku rôzne útoky a hacky, za ktorými sa ukrývajú tisíce dôvodov. Nemusíte byť pritom konkrétnym cieľom či celebritou, jednoducho niekto automatizovane skúša rôzne kombinácie prihlasovacích údajov z predošlých únikov z databáz či hackerských útokov.

Len pred pár dňami sme vám pritom priniesli informáciu o doteraz najväčšej kompilácii uniknutých prihlasovacích údajov COMB a je možné, že sa niekto aktuálne už pokúša zneužiť používateľské kontá v aplikáciách či službách. To zatiaľ nie je jasné. 

Faktom však je, že s odcudzením používateľského účtu to nie je žiadne sci-fi a ani zbytočné strašenie. Máme tu totiž dva aktuálne konkrétne prípady. Náš kolega Radoslav Petrík z HN prišiel o svoj účet na Facebooku i na Instagrame. Redaktorovi Miroslavovi Schwambergovi z portálu MojAndroid.sk sa útočník pokúsil tiež odcudziť účet na Facebooku. V jeho prípade to však po komunikácii s poskytovateľom mailového klienta dopadlo šťastne.

Podozrivá "žiadosť" o priateľstvo

Petrík z HN vysvetľuje: "Všetko začalo ráno, kedy som si chcel na svojich účtoch pozrieť, čo je nové. Podivných bolo hneď niekoľko vecí. Prišlo mi upozornenie, že moju žiadosť potvrdil neznámy muž na Facebooku a pritom som žiadne žiadosti neposielal. Keď som na toto upozornenie klikol, zistil som, že z Facebooku som odhlásený.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.