Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2021, 11:09 Aktualizované dňa 17.02.2021 o 12:29

Hackeri majú k dispozícii 3,2 miliardy hesiel na jednom mieste. Skontrolujte svoje účty

  • V najväčšom známom úniku emailov a hesiel COMB je ohrozené obrovské množstvo používateľov.
  • Nejde však len o nové uniknuté dáta. Je to zároveň kompilát doteraz známych únikov používateľských informácií.
Hackeri majú k dispozícii 3,2 miliardy hesiel na jednom mieste. Skontrolujte svoje účty
Zdroj: Pixabay

Ak ste si už dlhšiu dobu nemenili heslá, teraz je ten správny čas, upozorňuje web MojAndroid. Podľa portálu freepressjournal.com totiž došlo k masívnemu úniku a zverejneniu párov emailových adries a hesiel. 

Táto problematika sa však netýka len emailových služieb ako Gmail či Yahoo. Databáza totiž obsahuje aj informácie, teda prihlasovacie mailové adresy a heslá zo služieb ako sú Netflix, LinkedIn, Bitcoin a ďalších.

Všetky údaje sú súčasťou novej databázy pochádzajúcej zo začiatku februára, ktorá sa objavila na populárnom hackerskom fóre. Ide o najväčšiu známu kompiláciu údajov svojho druhu.

Súbor prihlasovacích údajov a hesiel totiž neobsahuje iba novinky, ale spojil obrovské množstvo doteraz známych uniknutých používateľských informácií do jedného celku.

Aj z toho dôvodu dostala táto “akcia” názov COMB, teda Compilation of Many Breaches, vo voľnom preklade Kompilácia viacerých únikov. Podľa dostupných informácií sa tu nachádza spolu 3,2 miliardy kombinácií emailových adries a hesiel.

"V nových záznamoch je podľa vyjadrenia analytikov približne sedemnásť percent nových dát, ktoré sa podarilo decryptovať a ktoré ešte údajne neboli zverejnené. Zmeniť heslo však nie je nikdy zlý nápad. Existuje služba, kde sa podľa emailu dá overiť, či môj účet bol obeťou úniku prihlasovacích údajov a či naozaj musím zmeniť heslo," vysvetľuje bezpečnostný expert Lukáš Štefanko zo spoločnosti ESET.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 49% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.