Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2020, 15:19

Xiaomi začína šetriť ako Apple. S jedným dôležitým rozdielom

Podľa výrobcu balenie obsahuje o 60 percent plastov menej.

Xiaomi začína šetriť ako Apple. S jedným dôležitým rozdielom
Zdroj: Xiaomi

Apple po novom nepribaľuje k iPhonom vo svojej ponuke nabíjačku a slúchadlá. Takéto ochudobnené balenie Apple obhajuje ekologickými dôvodmi. Rovnaké argumenty teraz pre redukciu obalu uvádza i Xiaomi. Ten však nezašiel tak ďaleko, informuje portál iDnes.cz.

Apple pri premiére nového radu iPhonov 12 oznámil, že výrazne redukuje ich balenie. Zákazníci tak spolu s telefónom už nedostanú nabíjačku a slúchadlá, v balení bude len kábel. Apple to vraj robí kvôli ekológii.

Škatuľky s telefónmi sú teraz výrazne menšie (tenšie), a tak sa ich na paletu zmestí viac. Tým klesnú náklady na dopravu a skladovanie a zároveň sa zníži ekologická stopa.

V tomto smere má určite Apple pravdu, ale pre zákazníkov to znamená náklady navyše. Základná nabíjačka vyjde okolo 20 eur a slúchadlá, čo boli predtým v balení, stoja približne tú istú sumu. Následne Apple, už bez upozornenia, zaviedol rovnakú prax aj u starších modelov, ktoré má stále v ponuke. Nabíjačku a slúchadlá tak nenájdete už ani pri modeloch SE, 11 a Xr.

Reakcia konkurencie na seba nenechala dlho čakať a redukciu balenia oznámilo aj Xiaomi. Ako prvý prichádza so zmenami pri modeli Xiaomi Mi 10T Lite a to v distribúcii pre európske trhy. Podľa výrobcu balenie obsahuje o 60 percent plastov menej.

Pre zákazníkov, našťastie, Xiaomi nebolo také radikálne ako Apple a redukcia plastov sa obmedzila na samotné súčasti obalu, nie na obsah balenia. S telefónom tak výrobca stále dodáva nabíjačku (v tomto prípade dokonca s funkciou rýchlonabíjania), kábel a aj plastové krycie puzdro. Slúchadlá tu nie sú, to ale nie je novinka, Xiaomi ich nepribaľuje už dlhšiu dobu.

Xiaomi nebolo konkrétne, v čom znížilo obsah plastu v balení, podľa obrázkov by to mohla byť absencia plastového výlisku, v ktorom je v škatuli uložený samotný telefón. Prípadne odstránilo sáčky na niektoré časti obsahu. Naopak, len ťažko by sa zbavil fólie, do ktorej je krabička zatavená.

V každom prípade, Apple si dovolil byť radikálny, pretože komu inému by osekanie dodávaného príslušenstva prešlo ľahšie než práve jemu. A je dosť pravdepodobné, že konkurencia bude Apple nasledovať, ako to často býva.

Prvé na rade budú pravdepodobne slúchadlá. Tie už nepridáva k telefónu viacero výrobcov a zákazníkom to nemusí až tak vadiť, pretože si zvyčajne rovnako kupujú iné, dnes najmä veľmi populárne bezdrôtové slúchadlá.

S nabíjačkou je to komplikovanejšie, ale asi aj tá bude pomaly z balenia miznúť. Nakoniec, Európska únia chce univerzálne nabíjačky, tak výrobcovia môžu argumentovať tým, aby si také zákazníci zaobstarajú sami.

Ticketportal.sk