Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2020, 14:00

Hráte počítačové hry? Odborník radí, ako si vybrať správny herný počítač

  • Nazreli sme so špecialistom do hráčskeho sveta, na potreby hráčov či ich dilemy, ktoré prežívajú pri výbere zariadení.
  • Je lepší notebook či desktop? Ktoré kritériá sa neoplatí podceniť? 
Hráte počítačové hry? Odborník radí, ako si vybrať správny herný počítač
Zdroj: Lenovo

Svet herných počítačov, hier a nadšených hráčov získava na popularite už celé roky a tvorí kolosálny biznis. V kontexte s uplynulými mesiacmi sa však jeho popularita ešte zvýšila. Množstvo ľudí po celom svete zostalo v domácnostiach a potrebovalo si zaobstarať pracovné zariadenia v podobe notebookov, stolových počítačov či tabletov.

Dopyt však neporástol len na tomto fronte, ale prejavil sa aj extrémny záujem o hráčske zariadenia. Medziročne išlo v druhom štvrťroku 2020 na českom a slovenskom trhu podľa agentúry GFK až o 79-percentný nárast.

​Nazreli sme preto so špecialistom Petrom Oravcom z Lenovo do hráčskeho sveta na potreby hráčov či ich dilemy, ktoré prežívajú pri výbere zariadení.

Herný počítač či notebook?

Vytiahnuť si na pracovnom stretnutí z tašky elegantný notebook a doma ho premeniť na výkonnú hernú mašinu, to je splnený sen viacerých používateľov. Pre koho je však toto notebookové riešenie určené a kedy sa oplatí investovať skôr do desktopovej zostavy? Všetko má svoje plusy a mínusy.

Keby sme boli v ideálnom svete, kde neexistujú obmedzené rozpočty, ľudia neriešia to, či si kúpia strednú triedu grafickej karty, ale kúpia si najvýkonnejšiu. To isté platí pre procesory, RAM či harddisky. S obmedzenými financiami však prichádza celá debata.

Zdroj: Lenovo

​Rozdielov medzi notebookom a desktopom je niekoľko, pričom jedným z nich je to, že desktop sa dá ľahšie upgradovať a meniť v ňom komponenty. Skrinka poskytuje dostatok priestoru, aby si tu dali používatelia kvalitné, dokonca tekutinové chladenie. Umožní to pridať najvýkonnejšiu grafickú kartu, viac operačnej pamäte, väčší priestor pre úložisko a môžete sa vyhrať s ďalším vylepšovaním.

Navyše, veľa ľudí chce mať všetko pod svojou kontrolou. „Začína to teda kúpou silnejšej konfigurácie, ktorú majú dva-tri roky, a potom si postupne upgradujú svoj vysnívaný desktop. Práve ten im dáva väčšie možnosti a dá sa povedať, že je to výkonnostný vrchol, čo si vedia kúpiť v hernom svete,” vysvetľuje Peter Oravec.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.