Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2020, 08:57

Aplikácia TikTok má problém. Po Indii zvažuje jej zákaz aj USA

Americké Ministerstvo zahraničných vecí zvažuje zákaz niektorých čínskych aplikácií, a to vrátane obľúbeného TikToku.

Problémom pre USA už nie je len Huawei a jeho smartfóny, ale aj čínske sociálne siete, ktoré využíva množstvo Američanov, informuje portál pocketnow.com.

Podľa nových informácií zvažuje americké Ministerstvo zahraničných vecí zákaz niektorých čínskych aplikácií, a to vrátane obľúbeného TikToku.

Práve TikTok je v posledných rokoch na výslní a jeho rýchla editácia krátkych videí sa stala hitom nielen pre teenagerov. Mnohí tu majú státisíce sledovateľov, a tak niet divu, že miestna mládež by prišla o obrovskú zábavu a komunitu.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo je však presvedčený, že v hre sú používateľské dáta miliónov ľudí, ktoré má aplikácia údajne sprístupňovať v konečnom dôsledku až čínskej vláde. Čína má podľa PocketNow totiž v platnosti zákon, ktorý núti čínske firmy spolupracovať s čínskou vládou.

TikTok síce tieto obvinenia popiera a tvrdí, že žiadne používateľské dáta neodovzdávajú domácim úradom, no vývojárska firma ByteDance stojaca za TikTokom čelila žalobe za zneužívanie dát ešte minulý rok.

Pompeo medzitým vyhlásil, že TikTok môžu američania využívať "iba ak chcú, aby ich súkromné informácie boli v rukách Čínskej komunistickej strany”. Napätie sa teda stupňuje a je možné, že je len otázkou času, kedy TikTok vylúčia a obmedzia.

O krok popredu je totiž už India. Tá brojí proti čínskym aplikáciám už od mája tohto roka. Rozbuškou problému sa definitívne stali vojenské potýčky na hraniciach medzi Indiou a Čínou v oblasti Himaláj. India