Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 18:30

Pozor na aplikácie, ktoré majú informovať o COVID-19. Môže ísť o vírus

  • K mapám či údajom o rozširovaní koronavírusu pristupujte len z overených zdrojov.
  • Na inštaláciu aplikácií využívajte iba dôveryhodné aplikácie z oficiálnych aplikačných obchodov Google Play alebo App Store.
Pozor na aplikácie, ktoré majú informovať o COVID-19. Môže ísť o vírus
Zdroj: domaintools.com

V súvislosti s novým koronavírusom sa objavilo v online priestore niekoľko šikovných nástrojov na sledovanie vývoja nákazy vo svete. Či už ide o jeden z prývch webov gisanddata.maps.arcgis.com, kde sú takmer najaktuálnejšie svetové dáta, alebo je reč o rôznych aplikáciách, ktoré monitorujú chorých vo vašej blízkosti, ako napríklad aplikácia Zostaň zdravý.

Bohužiaľ, vo svete sú aj negatívne prípady. Kým jedni pomáhajú, ako sa len dá, sú tu rôzni hackeri, ktorí chcú zneužiť ešte aj takúto smutnú situáciu, informuje androidcommunity.com. Jedným z prípadov je aj aplikácia COVID19 Tracker app, ktorá sa vyfarbila ako takzvaný ransomvér.

Ransomvér je typ vydieračského útoku. Po stiahnutí a spustení ste teda obdržali takzvaný CovidLock, ktorý ste si mali nainštalovať do zariadenia. Následne vám však zablokoval prístup do telefónu a nastavil nové heslo.

Hoci novšie verzie Androidov sú voči tomuto typu ransomvéru lepšie zabezpečené, stále ide o nebezpečné záležitosti. Ak si aplikáciu predsa len bez podozrení nainštalujete, môže od vás za odomknutie žiadať 100 dolárov do 48 hodín. Ak odmietnete, môže vám vymazať všetky dáta, prípadne zverejní vaše dáta zo sociálnych sietí.

Zdroj: domaintools.com

​Toto pritom nebol jediný prípad. Podobných aplikácií či webstránok je aktuálne celkom slušné množstvo. Nedávno vyčíňala aplikácia s názvom Corona-virus-Map.com.exe určená pre operačný systém Windows. Pôvodne vyzerala ako mapka z dôveryhodného spomínaného webu Gisanddata na sledovanie vývoja koronavírusu vo svete.

A hoci po spustení programu ste mohli sledovať oficiálne dáta, na pozadí prebiehali už iné procesy. Tie mohli vyústiť až do zaznamenávania vašich prihlasovacích údajov k rôznym webstránkam. 

K mapám či údajom o rozširovaní koronavírusu preto pristupujte len z overených zdrojov. Na inštaláciu aplikácií využívajte iba dôveryhodné aplikácie z oficiálnych aplikačných obchodov Google Play alebo App Store. Aj tu však buďte v týchto časoch obozretní - prečítajte si recenzie od používateľov, kde by sa mohlo nachádzať prípadné varovanie. Skontrolujte si aj doterajší počet stiahnutí aplikácie. Ak ich je málo, nemusí byť všetko s kostolným poriadkom.