Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 19:44

Táto aplikácia vám povie, či sa nachádzate v blízkosti nakazeného človeka

V prípade, že identifikátor bude označený ako pozitívny, aplikácia upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu.

Táto aplikácia vám povie, či sa nachádzate v blízkosti nakazeného človeka
Zdroj: Zostaň zdravý / Google Play

Najnovší typ koronavírusu zasiahol snáď do všetkých oblastí života ľudí. Situácia zašla tak ďaleko, že sa snažíme zdržiavať v čo najmenších skupinách, pokiaľ možno v domácej karanténe a na ústach i nose nosíme rúško. Na situáciu reagujú aj slovenskí vývojári s aplikáciou Zostaň zdravý. Projekt vytvorili Marek Gogoľ, Juraj Karovič a MUDr.Andrej Thurzo, PhD, MPH, MHA.

Aplikácia Zostaň zdravý vám povie, či sa nachádzate v blízkosti nakazeného človeka, no dokáže aj spätne oznámiť, či ste boli blízko niekoho, kto má pozitívne výsledky testov na COVID-19. To všetko do vzdialenosti 50 metrov od nakazeného.

Zdroj: Zostaň zdravý / Google Play

​Tieto podrobnosti uvidí používateľ na interaktívnej mapke, pričom je už na ňom, ako takéto prípady vyhodnotí. Aj to však môže prispieť k prípadnej včasnej diagnostike ochorenia.

"Aplikácia nesleduje užívateľa ako sme zvyknutí pri iných aplikáciách, zaznamenáva si výlučne stretnutia (miesto a čas) s inými aplikáciami. Aj iné aplikácie sú anonymné. Ak sa raz v budúcnosti ukáže jedno alebo viac z týchto stretnutí ako stretnutie s infikovaným, aplikácia upozorní na tieto stretnutia," vysvetľujú na svojej stránke tvorcovia.

Aplikácia nevie meno vlastníka alebo číslo jeho mobilného telefónu (pokiaľ si ho sami nezadáte) a nemožno ju použiť na vyhľadanie osoby. Appka tiež nevyžaduje žiadne údaje o vlastníkovi telefónu.

Ako to celé funguje?

Aby sa predišlo zneužitiu, zadáte svoj email, na ktorý vám dorazí potvrdenie o registrácii. V aplikácii vám priradia špeciálne registračné číslo, ktoré navyše môžete dať pracovníkom, ktorí by vám prišli vykonať prípadný odber na diagnostiku.

Zdroj: Zostaň zdravý / Google Play

​Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID-19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu. V prípade, že anonymný identifikátor bude odborníkmi označený ako pozitívny, aplikácia automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu. Samozrejme anonymne.

Takto sa stretnutia na ich mapách zobrazujú ako rizikové. "Takto aplikácia umožní okamžite reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi," vysvetľujú tvorcovia na svojom webe.  

Táto aplikácia bola a je podľa správ ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho facebookového fóra, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov.

Aplikácia nezohľadňuje žiadne iné záujmy než hlavnú prioritu lekárov a bežných ľudí v tomto čase - zastavenie šírenia vírusu COVID19. Umožňuje efektívnejšie cielenie testovania na COVID19 zlepšuje jeho dostupnosť ľuďom v karanténe. Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. 

Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android na tomto linku a pre iPhony bude k dispozícii v App Store snáď už onedlho. 

Ticketportal.sk