Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 00:01

Od papierní k mobilom: Príbeh fínskej spoločnosti má čínsky koniec

  • Obrovský úspech, strmý pád, kúpa Microsoftom, povstanie z popola.
  • Spoločnosť Nokia si prešla množstvom udalostí. Prečítajte si ďalší príbeh zo série História firiem.
Od papierní k mobilom: Príbeh fínskej spoločnosti má čínsky koniec
Zdroj: Reuters

V minulej časti nášho miniseriálu História firiem sme si predstavili históriu spoločnosti Samsung a tiež začiatky firmy Motorola

Connecting people. Tento slogan znamenajúci “Spájame ľudí” roky zdobil logo jednej z najznámejších technologických firiem, Nokiu. Reklamy s legendárnou zvučkou poznalo aj malé dieťa.

Čo sa však stalo s touto mimoriadne úspešnou firmou? Kedysi udávala trend a snáď neexistovala domácnosť, ktorá by nemala aspoň jeden mobilný telefón tejto značky? Prešla si naozaj turbulentnými obdobiami.

Vznik spoločnosti Nokia sa datuje do roku 1865. Ľahko si domyslíte, že v tej dobe ešte nevyrábala mobilné telefóny. Tak, ako aj iní technologickí velikáni, aj Nokia začínala na úplne inom poli. Dvanásteho mája 1865 založil banský inžinier Frederik Idestam na brehu rieky v meste Tampere na juhozápade Fínska mlyn, ktorý tu spracúval celulózu.

O tri roky neskôr postavil mlyn aj v neďalekom strategickom bode pri meste Nokia, na rieke Nokianvirta. V roku 1871 zobral Idestam do partie štátnika a kamaráta Lea Mechelina a vznikla oficiálne spoločnosť Nokia Ab. Jej názov pochádza jednoducho z mesta Nokia a inšpiráciou bola zrejme aj spomínaná rieka.

Zaujímavosťou je, že už koncom devätnásteho storočia chcel Mechelin zapracovať na poli v oblasti elektroniky, no jeho spoluzakladateľ nesúhlasil. Prešlo však len pár rokov a Mechelin sa stal hlavou spoločnosti. Podarilo sa mu presvedčiť akcionárov, že elektrická revolúcia je veľká vec a firma by mala nejakým spôsobom chytiť tento vlak.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.