Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2019, 00:00

Nič podobné sa ešte nestalo. Nad spustením nového Huaweiu visí otáznik aj na Slovensku

  • V článku sa dozviete:
  • Prehľad doterajšej situácie v spore medzi americkou vládou a čínskym Huaweiom.
  • Aké sú teoretické možnosti pre čínskeho giganta, ak nebude môcť využívať služby Google?
  • Ako sa spor dotkne bežného používateľa?
  • Ako sú na tom s chystaným predajom slovenskí operátori?
  • Čo nám zatiaľ prezradilo slovenské zastúpenie Huawei?
Nič podobné sa ešte nestalo. Nad spustením nového Huaweiu visí otáznik aj na Slovensku
Zdroj: Reuters

Priaznivci a nadšenci technologického sveta s napätím očakávajú blížiacu sa udalosť - predstavenie nového smartfónu od čínskej spoločnosti Huawei s názvom Huawei Mate 30. Rad Mate od Huawei sa vyznačuje skorou implementáciou tých najväčších inovácií, aké všeobecne vídavame v mobilnom svete. Toto uvedenie novinky bude mať však iný nádych, ako uvádzanie predošlých modelov.

Iste ste postrehli problém, ktorý postihol Huawei. V skratke ide o obmedzenia v obchodovaní (nielen) medzi touto spoločnosťou a americkými firmami. Americké tajné služby totiž podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou. Huawei obvinenie popiera. Celý tento spor sa po prvý raz prejaví na mobilných zariadeniach práve pri uvádzaní spomínanej novinky.

Mobilné zariadenia od Huaweiu bežia totiž práve na operačnom systéme Android, ktorý vydáva americká spoločnosť Google. A hoci Android je otvorená platforma, teda ju stále môžu využívať aj zariadenia Huawei, háčik nastáva v podpore služieb aplikačného obchodu Google Play.

Jednotliví vývojári aplikácií (firmy poskytujúce aplikácie) vyvíjajú aplikácie spravidla pre dve hlavné platformy. Sú nimi dva najsilnejšie operačné systémy na trhu, teda iOS od Apple a Android od Google. Android si adoptovali výrobcovia ako Samsung, Motorola, Sony, Xiaomi a prinášajú ho vo svojich telefónoch spolu s menšími či väčšími nadstavbami.

Hoci v minulosti boli na trhu aj ďalší väčší hráči ako Windows Phone pre mobilné zariadenia, BlackBerry OS, situácia sa rokmi utriasla tak, že tieto operačné systémy vyhynuli.

Pozrite si naše video porovnanie troch velikánov Apple, Huawei a Samsung:

​Pre používateľov Androidu sú služby od Google dosť dôležité. Beží nám vďaka nim spomínaný aplikačný obchod Google Play, kde si sťahujeme (alebo kde sú dostupné) aplikácie ako Gmail, YouTube, Facebook, Sygic, Uber a podobne. V Číne je situácia iná a služby ako Gmail či YouTube na jej území nemajú oficiálnu podporu. Pre čínsky trh teda nie je nejakým spôsobom významné, že by nový Huawei Mate 30 prišiel bez podpory týchto služieb.

V Číne je špecifický trh s množstvom iných aplikačných obchodov a ľudia využívajú iné typy aplikácií, sociálnych sietí a podobne.

V našich končinách je to však iné. Do obchodu Google Play dávajú svoje aplikácie banky, najrôznejšie firmy ponúkajúce služby, zábavu, navigáciu… Toto všetko by pri teoretickom uvedení Huawei Mate 30 bez podpory služieb Google nebolo dostupné. Hoci by stále bežal na Androide.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.