Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 20:18

Číňania porazili Apple. Toto je jeden z najlepších smartfónov na svete

  • Inováciami predčil nový Huawei Mate 20 Pro aj technologického giganta zo Silicon Valley.
  • Obsahuje výkonný procesor s podporou umelej inteligencie, trojitý fotoaparát Leica na zadnej strane, ultrarýchle nabíjanie, silnú batériu, senzor odtlačkov prsta zabudovaný v displeji a pozor - možnosť použiť telefón ako bezdrôtovú nabíjačku pre iné zariadenia.

Spoločnosť Huawei dnes na tlačovej konferencii v Londýne predstavila model Mate 20 Pro, ktorý v sebe skrýva poriadne technologické vychytávky. Na predstavení nechýbala ani naša redakcia.

Dizajn so zakriveným displejom

Displej má veľkosť 6,39 palca a je po okrajoch zakrivený. Zaujímavosťou je, že má v sebe integrovaný senzor odtlačkov prstov pre odomknutie smartfónu. Snímač pod displejom či na zadnej strane teda nečakajte.

​Ešte lepšie rozpoznávanie tváre má zabezpečiť vylepšené 3D riešenie pre odomykanie tvárou. Miera falošnej zhody je podľa údajov jedna k miliónu. Okrem toho model Mate 20 Pro poskytuje odolnosť voči vode a prachu IP68.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​V jeho útrobách bije procesor Kirin 980, ktorý je ako prvý z dielne Huawei vyrobený 7 nm architektúrou a dosahuje vynikajúci výkon. Telefón obsahuje 6 GB pamäť RAM a kapacita vnútorného priestoru má veľkosť 128 GB.

Tá sa dá ešte rozšíriť o pamäťové karty nového formátu nanoSD, ktoré vyvinul Huawei. Údajne sa majú v nasledovných mesiacoch stať štandardom rozšíriteľnej pamäte pre mobilné zariadenia.

Android 9 Pie a nový fotoaparát

Huawei Mate 20 Pro je svetovo prvým smartfónom s podporou 4.5G siete a môže sa pochváliť aj podporou svetovo najrýchlejšieho Wi-Fi štandardu. V praxi tak na stiahnutie 2 GB videa cez Wi-Fi potrebuje teoreticky len 10 sekúnd času. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Huawei Mate 20 Pro prichádza s operačným systémom Android vo verzii Pie s nadstavbou nového EMUI 9.0. Zaujímavosťou je využívanie gest, ktoré poznáme z iOS. Oveľa menej tak môžete používať navigačné tlačidlá. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Nový trojitý Leica fotoaparát ponúka aj širokouhlý objektív s podporou funkcie makro. To znamená, že predmety odfotíte už vo vzdialenosti 2,5 cm od objektívu.

Ultra širokouhlý objektív tiež umožní vytváranie videí v pomere 21:9 (namiesto 16:9), čím je možné zachytiť podstatne širšie prostredie. Oceníte to pri natáčaní krajiny, mesta, ale tiež v interiéri - keď nie je dostatok miesta pre odstúpenie dozadu.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

70 % batérie za 30 minút

Huawei Mate 20 Pro má poriadnu batériu s kapacitou 4200 mAh. To je papierovo veľmi zaujímavé a predznamenáva to výdrž, ktorá presiahne jeden deň. Batériu dobijete aj bezdrôtovo. V tomto zmysle prináša Huawei revolúcie:

  • Mate 20 Pro obsahuje rýchlonabíjanie. Už v balení prichádza so Super Charge nabíjačkou s výkonom 40W a nabije sa z 0 % na približne 70 % kapacity už za pol hodinu.
  • Mate 20 Pro podporuje najrýchlejšie bezdrôtové nabíjanie na svete. 15W bezdrôtová nabíjačka výrobcu za 30 minút dobije cca jednu tretinu kapacity batérie Mate 20 Pro.
  • No a osobne nás veľmi zaujala jedinečná funkcia - spätné bezdrôtové nabíjanie. Batéria vo vnútri telefónu tak dokáže zdieľať energiu pre ďalšie zariadenia, ako napríklad bezdrôtové slúchadlá. Huawei si dovolil aj malý žartík - na prezentácii nabíjali svojím smartfónom iPhone...

Cena a dostupnosť

Huawei Mate 20 Pro bude na Slovensku dostupný od 1.11.2018 za odporúčanú maloobchodnú cenu 999 €. Telefón bude u nás k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach: čiernom a vo vynovenom odtieni Twilight. 

Ticketportal.sk