Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2019, 00:01

Neznáme začiatky: Značka, ktorá zažiarila aj na Mesiaci. Onedlho príde s veľkou novinkou

  • Spočiatku nenápadná americká firma sa uchytila na trhu s autorádiami a neskôr už aj sama udávala trendy v mobilných technológiách.
  • Motorola vznikla v americkom meste Chicago, no jej názov bol toho času Galvin Manufacturer Corporation.
Neznáme začiatky: Značka, ktorá zažiarila aj na Mesiaci. Onedlho príde s veľkou novinkou
Zdroj: Motorolafans.com

V minulej časti nášho miniseriálu História firiem sme si predstavili históriu spoločnosti Samsung. A hoci Motorola nemá za sebou začiatky s podnikaním v potravinárskom či textilnom priemysle, predsa len si vo svojom vývoji tiež odžila množtvo zaujímavých udalostí. Stála tiež za zrodom dobových prevratných technológií a z nášho zoznamu sme ju nemohli vynechať.

Motorola vznikla v americkom meste Chicago, no jej názov bol toho času Galvin Manufacturer Corporation. Písal sa ešte len rok 1928, keď bratia Paul a Joseph Galvinovci odkúpili Stewart Battery Company. Išlo o skrachovanú spoločnosť na výrobu eliminátorov batérií a získali ju vraj na aukcii za cenu 750 dolárov. Začali podnikať s piatimi zamestnancami.

​V tej dobe bola síce technologická revolúcia už na spadnutie, no jej počiatky reprezentovali medzi bežnými používateľmi zatiaľ najmä rádiá. Galvinovci pokračovali vo výrobe eliminátorov batérií. Sú to zariadenia, vďaka ktorým sa “spotrebiče” na baterky dajú napájať aj z elektrickej energie.

Toho času to bolo výhodné najmä pre domácnosti, ktoré si mohli svoje rádiá napojiť klasicky do zástrčky. Cenou za to bol však fakt, že rádio už nebolo prenosné, ale pripútané káblom do siete.

Technologický pokrok eliminátory batérií vyradil zo zoznamu potrebných vecí, no bratia Galvinovci zostali pri rádio-technológiách. Veľkým trendom totiž bolo montovanie rádií do áut. Vytvorili teda tím vývojárov a výsledkom bolo dobre fungujúce a najmä lacné autorádio.

Podarilo sa im ho úspešne odprezentovať na konferencii v New Jersey v roku 1930. Ich model zaujal a jeho výhodou bol najmä fakt, že pasoval do väčšiny áut tej doby. Bratia dokonca dali svojmu autorádiu vlastné meno - Motorola. Názov vznikol zo slov “motor”, ktoré súviselo, samozrejme, s autom, a koncovka “ola” bola v tom čase celkom populárnym ukončovaním názvov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.