Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 12:50

Facebook chystá veľké zmeny. Zanikne Instagram a WhatsApp?

  • Vo výsledku by sme si mali vedieť posielať napríklad správy z Instagramu na Messenger.
  • Aplikácie by však mali aj naďalej zostať samostatné.
Facebook chystá veľké zmeny. Zanikne Instagram a WhatsApp?
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram. Najpopulárnejšie sociálne siete, ktoré majú základnú spoločnú vlastnosť – patria Facebooku, teda jeho zakladateľovi Markovi Zuckerbergovi. Podľa informácií The New York Times sa do roku 2020 tieto siete dočkajú omnoho užšieho prepojenia do jednej veľkej komunikačnej platformy.

Formálne budú tieto sociálne siete aj naďalej fungovať a budú samostatnými aplikáciami, no podľa zdrojov budú mať predsa len spoločnú technickú infraštruktúru. Zuckerberg to vraj odôvodňuje tým, že prepojením na pozadí umožní ľuďom z rôznych platforiem jednoduchšie medzi sebou komunikovať. 

​Zatiaľ nie je jasné, ako presne by to mohlo vyzerať, no pointou je skrátka preposielanie správ „cross-platformovo“, teda z WhatsAppu by ste mali bez problémov odosielať informácie na Messenger a WhatsApp. Už teraz je pritom možné zdieľať napríklad tzv. Insta Príbehy z Instagramu na Messenger.

Samozrejmosťou má byť podľa Zuckerberga „end-to-end šifrovanie“ v rámci komunikácie vo všetkých spomínaných aplikáciách. Znamená to ochranu správ, ktorá ich neumožňuje čítať nikomu inému.

Čo sa však týka osobných informácií, tie budú pri oficiálnom prepojení platforiem o dosť viac rozšírené. Kým Facebook a Messenger nás oficiálne vyzývajú používať pravé mená, WhatsApp má naše telefónne čísla.  

Okrem toho, že správy si budete môcť posielať navzájom skrze rôzne aplikácie, má to pre spoločnosť Facebook aj inú výhodu. Je tu totiž vyššia šanca, že používateľ zostane v rámci týchto aplikácií facebookovej rodiny a nebude sa musieť obzerať po možnostiach od Google či Apple.

Poznáte tieto užitočné funkcie WhatsAppu?

​Zaujímavosťou je, že pôvodný plán zakladateľa Facebooku bol pri kúpe týchto aplikácií taký, že WhatsApp i Instagram budú fungovať samostatne. Nové kroky tak vzbudzujú mierne pochybnosti.

Pripomíname, že spoločnosť už v minulosti opustili zakladatelia Instagramu Kevin Systrom a Mike Krieger, rovnako aj zakladatelia WhatsAppu Jan Koum a Brian Acton. The New York Times píše, že nesúhlasili s niektorými krokmi. 

O vývoji situácie vás určite budeme ďalej informovať.

Ticketportal.sk