Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 13:56

WhatsApp začína s obmedzením. Zmena sa dotkne všetkých užívateľov

Firma uvádza, že zmyslom kroku je bojovať proti "dezinformáciám a fámam.

WhatsApp začína s obmedzením. Zmena sa dotkne všetkých užívateľov
Zdroj: WhatsApp

Komunikačná služba WhatsApp, ktorú vlastní sociálna sieť Facebook, sa rozhodla globálne znížiť maximálny počet adresátov pri preposielaní správ na päť. Firma uvádza, že zmyslom kroku je bojovať proti "dezinformáciám a fámam", informovala dnes agentúra Reuters.

V poslednej dobe bol WhatsApp spájaný so šírením falošných správ pri etnických nepokojoch na Srí Lanke či pred prezidentskými voľbami v Brazílii.

"Odo dneška budú môcť všetci užívatelia s poslednou verziou WhatsApp preposielať naraz len do piatich chatov," uviedla komunikačná služba. Aktualizácia obsahujúca túto zmenu začne aplikácie sprístupňovať ešte dnes, pričom ako prví ju dostanú tí, ktorých zariadenia beží na operačnom systéme Android.

Doteraz mohli používatelia preposlať správu až 20 jednotlivcom či skupinám. Iba v Indii už platil nižší strop od júla, kedy WhatsApp takto zakročil po tom, čo šírenie falošných správ na sociálnych sieťach viedlo k vraždám a lynčovaniu. Testy opatrenia údajne viedli k 25 -percentnému poklesu v množstve zdieľaného obsahu.

V skupinách WhatsApp môže byť až 256 užívateľov. Teoretický maximálny dosah pri zdieľaní správy sa teda zníži z 5 120 na 1 280 jednotlivcov. Ako napísal spravodajský web BBC, nič však nebráni každému z týchto adresátov informáciu zdieľať s ďalšími piatimi kontaktmi.

Aplikáciu vlastnenú Facebookom používa vo svete okolo 1,5 miliardy ľudí. Jej vysoká úroveň šifrovania umožňuje zdieľanie správ medzi skupinami mimo dohľadu nezávislých analytikov aj samotných prevádzkovateľov platformy.

Na jeseň bol WhatsApp spájaný so šírením manipulácie pred brazílskymi prezidentskými voľbami, ktoré vyhral krajne pravicový kandidát Jair Bolsonaro. Podľa médií sa objavovali falošné správy o Strane pracujúcich protikandidáta Fernanda Haddada aj nepravdivé tvrdenia o mieste a čase konania volieb.

Kvôli podozreniam, že za dezinformačnou vlnou stáli podnikatelia blízki Bolsonarovi, začal jeho kampaň vyšetrovať volebný súd.

Pozrite si aj video, v ktorom sa venujeme aplikácii WhatsApp: