Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2021, 15:15

Zbavte sa čínskych smartfónov, radí ľuďom litovský minister. V čom je skutočne problém?

Tím bezpečnostných expertov skúmal konkrétne tri kusy smartfónov - Xiaomi Mi 10T 5G, Huawei P40 5G a OnePlus 8T 5G.

Zbavte sa čínskych smartfónov, radí ľuďom litovský minister. V čom je skutočne problém?
Zdroj: Reuters

V uplynulých dňoch zarezonovala svetom technológií kauza s čínskymi telefónmi. V Litve totiž prebehol test bezpečnosti vybraných čínskych smartfónov a vznikli z toho naozaj zaujímavé výsledky a interpretácie.

Agentúra Reuters zhrnula situáciu vo svojej správe spolu s vyhlásením litovského Ministra obrany Margirisa Abukeviciusa. Ten opísal výsledky testu litovských expertov nasledovne:

“Naše odporúčanie je nekupovať si čínske telefóny a zbaviť sa čím skôr tých, tých, ktoré ste si už kúpili.” Toto je naozaj závažné vyhlásenie, ktoré si vyžaduje podrobnejšie pochopiť, o čo presnejšie v celej záležitosti išlo.

Trojica telefónov z Číny

Na začiatku bol teda spomínaný test bezpečnosti smartfónov čínskych značiek. Portál Android Authority upresňuje, že išlo o test vybraných smartfónov s 5G konektivitou, presnejšie modelov Xiaomi Mi 10T 5G, Huawei P40 5G a OnePlus 8T 5G. Nešlo teda o globálny test desiatok smartfónov.

Experti pri prvom testovanom kuse vyhlásili, že smartfón od Huaweiu má len jednu bezpečnostnú medzeru. Tá sa spája so situáciou okolo obchodu s aplikáciami App Gallery.

Huawei totiž už približne dva roky nemôže kvôli americko-čínskej obchodnej vojne využívať služby Google, a to znamená, že do svojich smartfónov okrem iného nemôže inštalovať a využívať obchod Google Play. Z neho si sťahujú aplikácie všetci používatelia Androidov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.