21.08.2014, 00:05

Víno, hrady a slnko. Taký je Burgenland

Hľadáte námety, kam sa vybrať na výlet v Rakúsku? HN pripravili 10 miest, ktoré sa u našich susedov oplatí navštíviť.

Víno, hrady a slnko. Taký je Burgenland

Kolíska rakúskeho vína – Burgenland – leží blízko hraníc so Slovenskom, s Maďarskom a so Slovinskom. Dostatok slnka a dobrá pôda spôsobili, že práve v tejto najmladšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádzajú vinohrady na ploche viac ako 14-tisíc hektárov. Turisti sem každoročne cestujú najmä kvôli burgenlandským vinárom, ktorí sa – okrem kvality a rozmanitosti svojich vín – pýšia aj vínotékami, pivničkami či vinárňami.

„V Burgenlande sa každoročne konajú rôzne festivaly, napríklad Vínna jar v máji či rôzne dni otvorených pivníc,“ hovorí pre HN Helena Steiner z portálu skundwien.at, ktorá sa zaoberá organizovaním kultúrnych akcií medzi Slovenskom a Rakúskom. „Samozrejme, okrem vinárskych festivalov sa tu konajú najmä hudobné podujatia,“ dodáva.

Krajina slnka

Oblasť Burgenlandu teda nemá núdzu o turistov, na jeseň sa napríklad pripravujú i sviatky – Slávnosti sv. Martina, kde sa každoročne krstí mladé víno tamojších vinárov. Krajina slnka tak láka na husacinu, keďže husi už desaťročia oživujú panónsku lokalitu. Produkciu vín majú pod palcom stovky poctivých vinárov, a to nielen tých starších, ale i mladých, ktorí zachovávajú tradíciu kraja.

Niektoré burgenlandské vína nenájdete nikde na svete – medzi ne patrí napríklad komplexné Cuvée, červené víno Modrý Zweigelt či Pinot Blanc, Chardonnay a Velšský rizling z Neziderskej oblasti. Stredný Burgenland je tiež nazývaný „krajom modrej frankovky“, no v južnom Burgenlande nezabudnite ochutnať známu špecialitu Uhudler – pôvodne víno s vôňou divých jahôd.

Vládne hudba a víno

Pre juh Rakúska sú typické aj slnečnice, jazerá či termálne kúpele. Okrem festivalov a vína návštevníci v Burgenlande nájdu aj iné, napríklad historické skvosty. „Jedným zo symbolov krajiny hradov, teda Burgenlandu, je hudobný skladateľ Joseph Haydn,“vymenúva Steiner. Nájdete tu tedaHaydnov dom a aj to je – podľa jej slov – miesto, ktoré turisti radi navštevujú. Joseph Haydn žil v Eisenstadte takmer štyridsať rokov a dodnes uvádzajú jeho diela v Esterházyho zámku svetoví interpreti. Turistiku v krajine dopĺňajú aj cyklistické trasy, ktoré merajú dokopy takmer 2 500 kilometrov.


Snímka: schlosshof.at

Schloss Hof

Len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc s Rakúskom sa nachádza najväčší vidiecky zámocký komplex v Rakúsku – Schloss Hof. Stačí prejsť z Devínskej Novej Vsi cez Most priateľstva (Die Freiheitsbrücke), ktorý spája oba brehy Moravy. Zámok zaberá až 50 hektárov Dolného Rakúska, bol dokončený približne v roku 1730 ako reprezentatívne lovecké sídlo pre princa Eugena Savoyského. Baroková krása zapôsobila aj na Máriu Teréziu, ktorá zámok získala a darovala ho svojmu manželovi. Nevynechajte ani zámockú záhradu, ktorá klesá v siedmich terasách až k rieke Morava.
Vstupné: 12 eur (dospelí), 8 eur (deti od 6 do 18 rokov)


Tiergarten Schönbrunn a Prater

Okrem množstva historických a kultúrnych pamiatok nájdete vo Viedni minimálne tri domina

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.