Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2015, 14:27

Birdman opäť boduje. Film ocenili americkí filmoví kritici

Najúspešnejšími snímkami sa pri tohtoročnom rozdeľovaní cien filmových kritikov Critics 'Choice Awards stali Birdman, Chlapčenstvo a Grandhotel Budapešť. Ceny Critics 'Choice Awards sa udeľovali v Los Angeles vo štvrtok večer.
Tragikomédia Birdman získala ceny v siedmich kategóriách okrem tej najdôležitejšej. Hlavnú poctu pre najlepší film si totiž odniesol príbeh režiséra Richarda Linklatera Chlapčenstvo. Linklater bol tiež ocenený ako najlepší režisér a hviezdy jeho filmu, Patricia Arquette a Ellar Coltrane, vyhrali u kritiky ceny za herecké výkony.
    
Snímky Chlapčenstvo a Birdman už získali mnoho filmových cien a zabodovali aj u kritikov. Protagonista Birdman Michael Keaton (na snímke) si odniesol ocenenie pre najlepšieho herca za svoje stvárnenie starnúceho akčného hrdinu a snímka sa stala víťazom aj v kategóriách kamera, strih či hudba. Za najlepšiu herečku bola vyhlásená Julianne Moore vďaka úlohe profesorky bojujúcej s Alzheimerovou chorobou v snímke Still Alice.
    
Grandhotel Budapešť dostal tri ocenenia vrátane ceny pre najlepšiu komédiu, za kostýmy a výpravu. Kritici ale vyberali aj najlepší akčný film, ktorým sa podľa nich stal divácky hit Strážcovia Galaxie, a najlepší animovaný film, ktorým bol menovaný Lego príbeh. V kategórii sci-fi snímok zvíťazil Interstellar a najlepším zahraničným filmom sa stala švédska dráma Vyššia moc. Americkí kritici udeľujú aj ceny za celoživotné zásluhy. Tú tohtoročnú dostal oscarový herec, režisér a producent Kevin Costner, ktorý v pondelok 18. januára oslávi šesťdesiate narodeniny.

Ceny The Critics 'Choice Awards udeľuje Americká asociácia filmových kritikov BFCA, ktorá je najväčšou organizáciou filmových kritikov v USA a Kanade. Združuje asi 300 kritikov. Sezóna rozdávania cien vyvrcholí 22. februára slávnostným vyhlasovaním Oscarov.

idnes.cz

Ticketportal.sk