15.03.2017, 00:01

Labrador Caddie zmenil život autistického chlapca: Prvýkrát vyšiel von a usmial sa, spomína matka

Pred štyrmi rokmi ešte Joel Sayer nedokázal opustiť dom, dokonca ani vstúpiť do záhrady. Jeho autizmus, ktorý bol spojený aj s ďalšími problémami ho uzavreli do klietky, z ktorej neviedla cesta von

Labrador Caddie zmenil život autistického chlapca: Prvýkrát vyšiel von a usmial sa, spomína matka
Zdroj: YouTube

Teraz má Joel 13 rokov, odhodlanie a dôveru v ľudí, ktorú predtým nepoznal. Je schopný vyraziť si s rodinou na výlet a hrať sa vonku, uvádza Dailymail.

Dôvodom obratu v jeho živote bola štvornohý Caddie, 6-ročný labrador, ktorá mu bol pridelená ako vodiaci pes. Fotografie chlapca a Caddie nájdete v galérii.

„Rozdiel v spôsobe našich životov je neuveriteľný,“ hovorí Joelova matka. „Caddie spravila náš spoločný život úžasným.“

Kamarát „do dešte“

Joel, ktorý vyrástol v Newquay, v Cornwalli, od malička chrápal a do piatich rokov neprehovoril ani slovo. Ak pociťuje úzkosť stáva sa zúfalým, čo vedie k násilnosti.

Joelov pediater vzhľadom na jeho stav navrhol, že by mohol mať nárok na autistického asistenčného psa. Rodina využila túto možnosť a to odštartovalo ohromujúcu zmenu. "Sedel a dlhú dobu na Caddie len pozeral," spomína Janet na ich prvé stretnutie.

"Ale keď sme sa spýtali či by sa chcel ísť s ním hrať, proste ho nasledoval do záhrady. Bolo to prvýkrát, kedy Joel súhlasil, že vôbec vyjde do záhrady a prvýkrát sme videli, že sa usmieva. Kevin vtedy plakal a my sme vedeli, že Caddie zmení naše životy.“

Joel dosiahol odvtedy mimoriadne úspechy

Najväčšími míľnikmi v jeho uzdravení bolo to, že surfoval, pripojil sa k rodinnému stolovaniu a dokonca bol ochotný ísť k zubárovi. Do postele chodia spolu a Caddie je pri ňom, až kým nezaspí.

Caddie je nominovaná členmi spoločnosti Eukanuba a Kennel Club na Cruftovu cenu ako "super-pes".