17.01.2017, 19:15

Strašiak modernej medicíny. Američanku zabila superbaktéria, na ktorú nie je liek

Baktéria bola rezistentná proti všetkým antibiotikám dostupným na trhu v USA.

Strašiak modernej medicíny. Američanku zabila superbaktéria, na ktorú nie je liek
Zdroj: Reuters

Superbaktéria odolná proti všetkým antibiotikám je niečo, pred čím vedci varujú už dlho. Napriek tomu je táto hrozba pre verejnosť vzdialená. Úmrtie ženy v americkom štáte Nevada však obavy vedcov zo strašiaka modernej medicíny potvrdzuje.

70-ročná Američanka sa do USA vrátila po dlhej návšteve Indie, uvádza správa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Tam bola viackrát hospitalizovaná. Dôvodom bola bakteriálna infekcia po zlomenine stehennej kosti. Pre pretrvávajúce problémy bola hospitalizovaná v polovici augusta 2016 v Nevade. Informuje o tom britský portál Telegraph.

O týždeň na to boli úrady informované, že žiadny použitý liek nezabral. CDC neskôr určilo, že žiadny liek dostupný na americkom trhu by šírenie baktérií nezastavil.

Baktéria bola dokonca rezistentná proti karbapenémom, čo sú najúčinnejšie antibiotiká.

Superbaktéria odolala 14 antibiotikám, kým ženu v septembri zabila. Potom bola testovaná na ďalších 12 antibiotík, voči ktorým bola tiež imúnna.

„Testovali sme ju všetkým, čo je v Spojených štátoch k dispozícii … a nebolo to účinné,“ povedal pre zdravotnícky portál statnews.com doktor Alexander Kallen, jeden z autorov správy. „Myslím, že to je znepokojujúce,“ dodal.

Konkrétne ženu napadla baktéria s názvom Klebsiella pneumoniae.

Riaditeľ CDC Tom Frieden označil baktérie odolné proti karbapenémom kvôli hrozbe, ktorú predstavujú pre šírenie antibiotickej rezistencie baktérií za „nočnú moru“.