Ako si zahrať Espionag3
1. Základom, ktorý hru odlišuje od iných, je fyzická boARd 3D mapa. Stiahnuť si ju môžete na portáli: espionag3.viac.info. Nájdete ju tiež v dnešnom vydaní Hospodárskych novín.
2. Samotnú hru si stiahnete tu: https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=739078818&mt=8 (pre Apple) alebo tu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.top3line.espionage (pre Android). Ideálny je pre ňu je iPad 2 alebo 3, prípadne mobil.
3. Tablet či mobil vám vďaka zadnej kamere poslúži ako náhľad do herného/virtuálneho sveta. V praxi to znamená, že mapu vám tablet či mobil „oživí“ do 3D reality (tzv. augmented, teda rozšírenej reality) a mapa vám zase umožní pohyb v priestore a živú interakciu. Tablet možno voľne nakláňať, vzďaľovať od mapy, či chodiť vôkol nej.
4. Povolená vzdialenosť je od 5 do 80 centimetrov, treba si dať pozor na rýchle pohyby – aby mala zadná kamera tabletu mapu neustále v zornom poli.
5. Na ovládanie hry je potrebné namieriť zameriavač v strede obrazovky na herný objekt – napríklad nepriateľa alebo predmet. Následne treba ťuknúť na jedno z dotykových tlačidiel v rohoch obrazovky. A všetko ostatné, čo potrebujete vedieť o pravidlách hry, sa vám objaví na displeji.
6. Hra Espionage je prototyp pre boARd 3D technológiu. Odohráva sa v súčasnom Berlíne. Budete v rámci nej pracovať pre tajnú vládnu agentúru a snažiť sa sabotovať záhadný obchod medzi bosmi mafie. Budete zdolávať nepriateľských agentov – tajným obchádzaním alebo v strelnom súboji. Budete hackovať ich počítače, prekonávať bezpečnostné systémy – kamery, tlakové podlahy či lasery. A stretnete aj pekné dievčatá – no ťažko povedať, pre koho pracujú.
7. Hra je stále v štádiu tvorby. Tvorcovia sa potešia akýmkoľvek ohlasom a spätnej väzbe. Formulár na jej odoslanie nájdete tu: http://www.top3line.com/espionage_form/?uid=testovaciuser
Hodnotenie boARd 3D: Startup odsúdený na úspech
Miroslav Krempaský, riaditeľ spoločnosti Millennium
Nie som hráč. Ale boARd 3D mi dáva zmysel
Do tejto hry som investoval aj preto, lebo mi pripomína esemesky, hovorí pre HN Karol Gogolák z G4.
Slováci sa hrajú radi. A čoraz viac. Na tomto závere sa zhodujú odborníci na digitálne aj stolové hry. „Záujem o hry, čo sa týka počtu hráčov aj ziskov, nikdy nebol väčší a stále stúpa. Narastá tiež vekový priemer hráčov,“ tvrdí pre HN Maroš Brojo, teoretik a publicista špecializovaný na videopriemysel. „Z finančnej stránky trh s digitálnymi hrami už dávno prerástol filmový biznis,“ dodáva Marián Ferko, šéf vývojárskej spoločnosti Cauldron.
Dôvod? Najmä zábava – tá je podľa Petra Černáka, zakladateľa spoločnosti iHRYsko, zameranej na stolové hry, prvoradá. Rozvoj tvorivosti, fantázie či sociálnych zručností, ktoré hry takisto ponúkajú, prichádza až ako dôsledok zábavy. „Netreba si však pod ňou predstaviť len búrlivý chechot, ale aj vnútorné uspokojenie niekoho, kto má rád rozmýšľanie,“ spresňuje.
A aké hry momentálne letia? To je neľahká otázka. Jedným zo zaujímavých trendov je však adaptácia stolových hier na digitálne verzie – a naopak. „Posledné dva roky sledujeme presun spoločenských hier na tablety či mobily – bez toho, aby to poškodzovalo priemysel so stolovými hrami. Ľudia akurát majú radi hru aj do vrecka na voľné chvíle,“ tvrdí Černák.
Táto skutočnosť zároveň odhaľuje, že svety digitálnych a stolových hier (a najmä ich hráčov) nie sú natoľko oddelené, ako sa laikom zvyčajne zdá. A že v tomto smere dochádza k zaujímavým fúziám. „Pri vývine digitálnych hier sa momentálne dosť tlačí na to, aby sa deti pri ich hraní hýbali. Aby nesedeli v obývačke, ale behali po uliciach,“ objasňuje Ferko. Veľa sa v tomto smere očakáva napríklad od Google glass, ktoré vám dokážu sprostredkovať hoci aj ilúziu pristávacej kozmickej rakety na detskom ihrisku.
A boARd 3D stavia na podobnej filozofii. „Vytvára šancu na nové motívy hier, v ktorých dominuje priestor. Na vojnovú hru, ale aj klasickú detskú schovávačku,“ nazdáva sa Július Balko, filozof a teoretik hier.