29.07.2015, 14:05

"Tajomstvo našej zmrzliny neprezradím ani za 10 miliónov," tvrdí zmrzlinár

Už piata generácia zmrzlinárov predáva lahodnú pochúťku v cukrárni Luculus na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Všimli ste si niekedy pri prechádzke historickým centrom Bratislavy cukráreň Luculus? Toto meno je známe najmä starým Bratislavčanom a tiež generáciám, ktoré dnes už nežijú. Cukráreň s rovnakým menom tu totiž bola aj pred dvesto rokmi, avšak o pár metrov ďalej. 


Dnes tu zmrzlinu predáva Čelik Nadji. „Patrím do piatej generácie zmrzlinárov, moje korene sú s ňou späté,“ vysvetľuje a hneď sa rozohní. „Dnes si zmrzlináreň otvorí kadejaký taxikár. Môj otec cez zimu odkladal pod zem ľad, aby v lete mohol pracovať,“ hovorí Čelik o tom, kto je podľa neho naozaj majster remesla. Ako si na tú dobu spomína? Ľad sa podľa neho používal na chladenie. „Dávali ho okolo vedra. Jeden ho tam pridŕžal a druhý ručne vo vedre miešal mlieko,“ vysvetľuje staré postupy. Dnes je už iná doba, ale ani tak nie je chlebíček zmrzlinárov vždy ľahký. Už o šiestej musia byť na nohách. „Vtedy začíname pasterizovať mlieko. O pol hodiny neskôr zase začíname variť ovocie,“ hovorí. No, samozrejme, o detailoch hovoriť nechce, recept totiž patrí rodine a nikto ho nikdy neprezradí. „Ani keby ste mi dali desať miliónov eur,“ tvrdí.
Základom je čerstvé ovocie

Recept na zmrzlinu majiteľ neprezradí. Snímka: Pavol Funtál/HN

„Dnes robíme 170 druhov zmrzliny, denne sa na pulte otočí až 50 z nich,“ vysvetľuje Čelik. Zmrzlináreň na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave je veľmi vyhľadávaná a je obľúbená medzi turistami, ale aj domácimi. Úspechom je podľa Čelika čerstvé mlieko a čerstvé ovocie. „Robotu, ktorú robíš, musíš ľúbiť, inak to nejde,“ dodáva a opäť sa rozhovorí o vlastných zmrzlinárskych koreňoch, ale aj o tom, akí zlí a falošní bývajú noví zmrzlinári. „Všetci hovoria, že robia prírodnú zmrzlinu bez ďalších prísad, ale keď vidím, akú farbu majú ich výrobky, tak len krútim hlavou. Takú farbu by len s ovocím nikdy nedosiahli. Sme zmrzlinármi už generácie, nás neoklamú.“ 
A akú zmrzlinu vlastne robia? Čelik len mávne rukou: „V Brne som videl Thajčana, ako robí jadranskú zmrzlinu, od smiechu som skoro padol na zem. My robíme našu zmrzlinu, žiadna talianska, istrijská alebo balkánska, ale naša a prírodná,“ uzatvára. A cez zimu mení svoju zmrzlinu za koláče a zákusky a fungujú ako cukráreň.