StoryEditor

Máme zálusk na Nobelovku. Už odmala

23.05.2014, 00:02
Autor:
(gri)(gri)
Slovenskí stredoškoláci uspeli medzi svetovou vedeckou špičkou.

Z laboratória nás musela vyhadzovať upratovačka

Meno: Michal Géci a Martin Leščinský, Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Košice
Oblasť: fyzika a programovanie
Projekt: „Topenie v dvojrozmernom systéme malých magnetov“, za ktorý získal 2. miesto

„Predstavte si stolný hokej,“ vyzýva ma čerstvý maturant a jeden z dvojice výhercov druhého miesta na súťaži Intel ISEF Michal Géci, snažiac sa mi priblížiť výskum, na ktorom dlhé mesiace pracoval so spolužiakom Martinom Leščinským. Cieľom práce bola „štúdia konfigurovateľných diskov pohybujúcich sa po vzduchovom vankúši na stole pre imitáciu 2D kryštálu a následné porovnanie experimentálnych výsledkov v dynamickom prostredí.“ Nuž, pomerne tvrdý oriešok na preklad do bežnej reči.
Po tom, čo Michal vyčistí interpretáciu od odborných výrazov a amputuje z nej celú vedeckú nadstavbu, zostáva približne takáto kostra: „Každé teleso je tvorené z častíc. To, ako sa pohybujú, ovplyvňuje ich teplotu. A my sme tieto častice neskúmali v troj-, ale v dvojrozmernom priestore. Inak miniatúrne častice sme nasimulovali okom viditeľnými časticami tvorenými z podložky a magnetu (už sme pri stolnom hokeji – pozn. red.) – a tie sa tam vznášali, miešali, odpudzovali... Potom sme ich pohyb analyzovali v počítači.“
A čo dvojicu gymnazistov na tomto výskume tak veľmi bavilo? „Skutočnosť, že z takého nízkorozpočtového projektu sa dali získať veľmi zaujímavé výsledky. A tiež prepojenie mikrosveta s makrosvetom. My sme vlastne simulovali veľmi malé častice molekúl s veľkými časticami a správalo sa to úplne podobne,“ objasňuje M...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2006-05-29 11:06:00 - Feat.: 0 - Title: Počet obetí v Indonézii presiahol 5100
menuLevel = 2, menuRoute = style/vikend, menuAlias = vikend, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. apríl 2024 20:59