10.05.2013, 00:00

Prečítajte si denník z nakrúcania dokumentu Kauza Cervanová

Z osemročných zápiskov počas prípravy dokumentu Kauza Cervanová by mala vzniknúť kniha.


Snímka: atelier.doc


Režisér Robert Kirchhoff pripravoval dokument Kauza Cervanová osem rokov. Počas zbierania materiálov, nakrúcania či následného strihania si písal podrobný „denník“, z ktorého je dnes jedna veľká kniha. Úryvok z neho vám exkluzívne prinášame. V budúcnosti by z toho mala vyjsť kniha.


13. máj 2005

Akú hodnotu má ľudský život. Osud človeka a jeho rodiny...

Atmosféra strachu, kde každý pochyboval o každom.

16. február 2006

Podarilo sa do tých ľudí implantovať pocity viny? Obžalovaní hrali rolu vrahov? Tak, ako si páchateľ osvojuje svoju nevinu, je to isté, ako keď detektív začína sám seba presviedčať o vine obvinených. Uverí tomu.

8. máj 2006

Ten prípad bol banálne melodramatizovaný. Na súdnom spise bola nalepená farebná fotografia Ľudmily. Všetko je to nejaká hra. Žijeme v 21. storočí a právo sa nezmenilo. Stále je to to isté (hra na pravdu). Tu ide o nejakú principiálnu posadnutosť. Postoje sudcov sú takmer osobne nenávistné. Stigmatizácia rodín. Dr. Vrba (advokát Romana Brázdu pozn. red.): „...chodili sme do väzenia ako rodičia, ktorí sa pýtali na deti...“

12. december 2007

Dr. Lamačka (vyšetrovateľ) mi povedal, že kriminalista ide od nepoznaného k poznanému. Čo sme nepoznali a čo dnes poznáme? Takmer nič. Stále je okolo tma.

30. marec 2008

Pani Cervanová mi povedala, keď sme boli v kuchyni: „Dnes som pocítila Ľudkin parfum a vravím si, ona pri mne stojí, asi kvôli tej knižke, ktorú chcem napísať. Tak sme sa porozprávali.“

9. júl 2008

Milan Andrášik ma upozornil na film Sin City. Film musí mať rozprávača, ako v tomto prípade John Hartigan – Bruce Willis. Milan tvrdí, že to, ako Hartigana krivo obvinili z pedofílie a odsúdili, to isté urobili aj s nimi. Dal mi návrh, aby som nakrútil dokumentárne Sin City.

24. júl 2008

Neexistuje spôsob, ako preniesť do reči čísel váhu argumentov. Ľudská pamäť je ako komputer.

27. január 2008

Sudca, ktorý vedome vyriekne nespravodlivý rozsudok, je horší ako najhorší zločinec. Kauza Cervanová je vlastne film o odsúdení a odsúdených. Vražda a zločin je pohnútkou na spustenie mechanizmu strachu. Celý prípad je buď zúfalým tápaním v prázdnote alebo zastieraním pravdy, aby sa mohol exemplárne ukončiť a prišli odmeny a kariérny postup.

8. apríl 2009

Nočná mora béčkových filmov. Susedia mlčia a polícia klope na vaše dvere. Svedkovia prisahajú, že ste vrah.

17. november 2009

Súdny lekár pôvodne konštatoval, že nebola znásilnená. Na tele neboli stopy násilia (ani stopy po stiahnutom prsteni). Potom zmenil výpoveď – prečo?