Invázii vojsk Varšavskej zmluvy padlo za obeť tridsať Slovákov. Jedným z nich bol Jozef Bonk z podtatranskej obce Hôrka. Mal iba devätnásť, keď mu sovietsky vojak v Poprade prestrelil pečeň.
Prečítajte si aj: Prežil som august 1968. Aj keď na mňa mieril sovietsky vojak
Kšefty s benzínom a povinná kultúra. Takto u nás žili sovietski vojaci
Kaplnku si zmenili na posilňovňu. Takto nám Sovieti zničili pevnosť
Rodina Bonková sa po tragédii nielenže nedočkala žiadneho ospravedlnenia, ale ešte aj čelila bolestnému ponižovaniu a prenasledovaniu. Jozefa označili za kontrarevolucionára a miestni komunisti sa dokonca neštítili prevracať kvety, ktoré pani Anna prinášala na miesto, kde ho zasiahli. „Neskôr sme tam dali osadiť aj pamätnú tabuľu. Predseda komunistickej strany ju však dal krátko nato rozbiť a hodil ju do koša.“ Vďaka informácie od pána, čo zametal ulice, ju našli, zlepili a dlhé roky opatrovali doma.
Odškodnenia sa nedočkali ani po prevrate. „Rodičia boli v tom čase už mŕtvi a nám ako sestrám napísali, že nie sme najbližšie príbuzné, takže na to nemáme nárok.“ Čosi sa však predsa len zmenilo. Dnes už Jozefovu smrť – ako aj ostatné obete invázie vojsk Varšavskej zmluvy – pripomína pamätná tabuľa umiestnená na Námestí sv. Egídia v Poprade. Pani Anna pri nej postojí aj dnes.