16.05.2014, 00:02

Tatári na Kryme. Od Batuchána k Putinovi

Konflikty medzi Rusmi a Tatármi majú korene v minulosti. Najväčšmi k nim prispel Stalin. 

Za hlavného vinníka zložitých vzťahov medzi väčšinovým, zväčša ruským, obyvateľstvom Krymu a menšinovými krymskými Tatármi (s odhadovaným počtom 250-tisíc ľudí tvoria približne 12 percent obyvateľstva), možno jednoznačne pokladať Stalina.
Kto by však chcel zostúpiť k samotným koreňom tohto konfliktu, „prepadol“ by sa až do 13.storočia. A ocitol sa tvárou v tvár Batuchánovi – vnukovi slávneho Džingischána. Práve pod jeho vedením totiž Tatári polostrov ležiaci na pobreží Čierneho mora obsadili.

Koniec otrokov na Kryme
Zhodou okolností, toto podmanenie si Krymu Tatármi úzko súviselo práve s ich povestným ničivým vpádom do Uhorska. „Počas tiahnutia Európou sa Batuchán dozvedel, že v Mongolskej ríši sa začal boj o moc,“ vysvetľuje Alexander Duleba z Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. „Kľúčovú voľbu hlavného chána však nestihol – predsa len, nebolo to za rohom, a tak sa spolu so svojou približne 40-tisícovou družinou rozhodol

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.