17.09.2013, 01:00

Honda chce systém, kde na rútiace sa auto upozorní mobil

Novinka je založená no novom senzore, ktorý však musí byť v telefóne vodiča aj chodca.

http://www.youtube.com/embed/fc1X4M96ins

Bezpečnosť na cestách sa opäť zvýši. Aspoň taký má plán automobilka Honda, ktorá chce zachraňovať ž'ivoty chodcov prostredníctvom mobilných telefónov. Systémy na prevenciu zrážok s čímkoľvek vznikajú ako na bežiacom páse, no väčšina automobiliek navzájom nespolupracuje a každá svoj systém ťahá vlastným smerom. 

Na sledovanie pohybu nie sú potrebné nákladné stereokamery, senzory a radary. Každý smartfón má GPS a teda dokáže aj pomerne presne zaznamenať svoju polohu.

Honda na tomto základe aktuálne vyvíja nový systém. V2P (Vehicle to Pedestrian) bude predchádzať zrážkam vozidiel s chodcami a V2M (Vehicle to Motorcycle) sa postará o motocyklistov.

Snímka: Honda
Zdroj: Honda

Potreba rozšírenia

Má to však jedno ale. Smartfón musí byť vybavený technológiou Dedicated Short Range Communications (DSRC). Ide o podobný systém komunikácie ako Car-to-Car alebo Car-to-X.

Systém dokáže vyhodnotiť polohu a rýchlosť predmetu. Navyše dokáže vypočítať aj predpokladanú dráhu chodca alebo motocyklistu. Vodič však musí mať svoj smartfón vybavený spomínnou technológiou a pripojený priamo k autu. Jedine v tom prípade ho pri hroziacej kolízii systém zvukovo aj vizuálne upozorní. Varovanie samozrejme prostredníctvom mobilného telefónu dostane aj chodec.

Systém nie je strážny anjel a teda nebude zázračný liek pre nepozorných chodcov, motocyklistov a vodičov. Jeho využitie však môže byť prínosné najmä v noci, prípadne za zníženej viditeľnosti. V súčasnosti ide ešte len o experimentálny projekt. Honda ho zatiaľ testuje v 8 vozidlách. Predpokladom jeho úspechu je jeho masové rozšírenie. S tým však určite nebude súhlasiť napríklad Mercedes, ktorý vyvíja vlastný systém založený na úplne odlišnom princípe (wi-fi).

Snímka: Honda
Zdroj: Honda

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

 

Snímky: Honda