03.12.2012, 13:30

Začína sa festival Jeden svet. Pozrite si, čo nezmeškať (video)

Festival otvára svoje brány po prvýkrát na celý týždeň. Divákov čakajú tri filmy Zuzany Piussi.

Dnes štartuje už trinástykrát filmový festival Jeden svet. Na výber je niekoľko desiatok filmov v deviatich sekciách. Príležitosť odprezentovať širšiemu publiku svoju tvorbu dostanú aj slovenskí a českí autori. „Festivalový tím Jeden svet si slovenských dokumentaristov veľmi váži. Mnohé ich diela považujeme za výborné a veľmi dôležité pre spoločnosť. Náš filmový festival patrí k tematizovaným podujatiam, to znamená, že je pre nás dôležitejšia téma, ako samotné spracovanie,“ povedala pre HN riaditeľka festivalu Nora Benaková.

Návštevníci budú môcť vidieť aj dokumentárne filmy predstavené v rámci Európskeho roku aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami, o ľuďoch žijúcich činorodo aj vo veku, kedy by mohli sedieť celý deň pred televízorom a piť čaj. Na festivale však môžete vidieť aj portrét hlavy Európskej únie Hermanna Van Rompuya či príbeh zrodu LSD.

Pozrite si tipy HN:


Život vo fotografiách
7. decembra 2012 (piatok) o 19.15, Kino Lumière

V roku 1921 odišla Miriam Weissensteinová z Československa do Tel Avivu. Tu zachytil premeny tohto mesta jej manžel Rudi na jedinečných fotografiách. Po jeho smrti sa spolu s vnukom Benjaminom starajú o jeho ateliér a popritom vedú spor s radnicou. Aj napriek tomu, že „Photo House“ tvorí súčasť kultúrnej pamäti mesta aj štátu, má podľahnúť developerským plánom, ktorým sa však bránia, ako vedia. Film zachytáva komunikáciu medzi babičkou a vnukom, pričom stavia na vtipných slovných výmenách ľudí, ktorých oddeľuje nielen generačná priepasť, ale aj spoločná rodinná tragédia.


http://www.youtube.com/embed/llxtCLcxplYZrod LSD

3.12. 2012 (pondelok) o 20.20, Kino Mladosť
7.12. 2012 (piatok) o 20.30, Kino Lumière

Verejnosť vie len málo kusých informácií o hrozbách a účinkoch drog. Pohľad na tabuizovanú tému drôg a ich výroby ponúka dokumentárny film Zrod LSD. Film zachytáva príbeh LSD, ktoré sa zrodilo v švajčiarskych laborátóriach, zaujímala sa oň CIA a plánovala ho použiť ako zbraň v Studennej vojne.  Nakoniec sa dostala medzi bežných ľudí, aby sa z nej stala legendárna látka preslávená „deťmi kvetov“. Dnes sa LSD vracia do Švajčiarska, aby pomohla ľuďom vyrovnať sa s umieraním. Cestu LSD v snímke komentuje s využitím unikátnych archívov sám Albert Hofmann „otec LSD“, česko-americký psychiater Stanislav Groff a tiež „psychedelický guru“ Timothy Leary.


http://www.youtube.com/embed/paeJSG0RGXc


Od Fica do Fica

4. decembra 2012 (utorok) o 17.40, Kino Lumière
9. decembra 2012 (nedeľa) o 19.10, Kino Lumière

„Najviac ľudí sa pred festivalom zaujímlo o film slovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi Od Fica do Fica o stave našej dnešnej spoločnosti, pravdepodobne kvôli medializácii zamietnutia distribúcie filmu v multiplexoch,“ konštatuje Benaková. Dokument si za prvých sedem dní, čo je zverejený na internete, stihlo prostredníctvom predplatenej siete Piano pozrieť až 10 tisíc ľudí. To robí z filmu jeden z najpozeranejších slovenských dokumentov. Od Fica do Fica mapuje obdobie posledných dvoch rokov na politickej scéne. Piussi zaznamenáva vystriedanie ľavice pravicou v roku 2010, kauzu Gorila, vďaka ktorej sa po drtivej porážke pravice vrátil po predčasných voľbách do vlády Robert Fico.


[[{"type":"hn-video","nid":"37343"}]]


Keď sa rúbe les

9. decembra 2012 (nedeľa) o 15.00, Kino Lumière
4. decembra 2012 (utorok) o 19.05, Kinosála SNG

Otázka ekologického terorizmu rezonuje v médiách už niekoľko desaťročí. Zaoberá sa ňou film Keď sa rúbe les, pričom prináša príbeh enviromentálneho pracovníka Daniela McGowena, ktorý pôsobil po roku 2000 na prípadoch podpaľačstva v USA. „Film hľadá odpovede na to, kde je hranica v súvislosti s „bojom“ za lepšie životné prostredie a aké prostriedky sú v boji za vyššie ciele ešte spoločensky prijateľné,“ dodáva riaditeľka festivalu. Snímka sa v roku 2012 dostala do najužšej nominácie na Oscara.

[[{"type":"hn-video","nid":"33080"}]]


Cena za sex
4. decembra 2012 (utorok) o 16.30, Kinosála SNG
9. decembra 2012 (nedeľa) o 15.00, Kino Mladosť

Film mapujúci život dievčat a žien, ktoré vďaka túžbe zarobiť si skončili ako prostitútky v zahraničných nevestincoch. Autorka Mimi Chakarova sa zamýšľa, prečo toľko žien z východného bloku končí v rukách „obchodníkov s bielym mäsom“. Neuspokojuje sa len s povrchným pohľadom a preniká do uzavretého kruhu tureckých klubov aby zistila, ako je možné, že napriek snahám OSN a vynakladným prostriedkom v boji proti tomuto novodobému otroctvu, ide tento biznis stále nerušene ďalej.

[[{"type":"hn-video","nid":"32444"}]]