14.07.2017, 13:00

Ľudia na Mars tak skoro nepoletia. Nemáme dosť peňazí, hlási NASA

Americký prezident Donald Trump by chcel dostať ľudí na Mars alebo aspoň znovu na Mesiac. Má to však háčik: NASA na to nemá peniaze.

nasa mars
Zdroj: NASA

Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa obáva, že nemá dosť prostriedkov na to, aby splnil želanie prezidenta Trumpa na vyslanie ľudskej posádky na Mars.

William H. Gerstenmaier, ktorý má v NASA na starosti lety ľudských posádok, sa nechal počuť, že na vyslanie ľudí na Mars nemá úrad dostatok peňazí. Podľa portálu Ars Technica to pripustil na stretnutí v Inštitúte letectva a kozmonautiky.

"Nemôžem teraz uviesť dátum, kedy pošleme človeka na Mars, a dôvodom je veľkosť rozpočtu," odpovedal Gerstenmaier na otázku o termíne pristátia ľudí na Marse. Podotkol, že zatiaľ nie sú k dispozícii ani systémy pre pristátie a pobyt ľudí na tejto planéte.

Plány NASA na dobytie Marsu sa v súčasnosti sústredia na vývoj a výrobu rakety SLS a kozmickej lode Orion, čo požiera veľkú časť rozpočtu. Nie je tak dostatok peňazí na vytvorenie modulu, ktorý by na Marse pristál a prípadne mohol odletieť k materskej lodi na orbite.

cesta na mars
Zdroj: NASA

​Už skôr pritom úrad predstavil program Cesta na Mars, ktorý umožní do dobývania Marsu zapojiť aj súkromné spoločnosti. Podľa tohto plánu by sa astronauti NASA mali dostať na červenú planétu niekedy v tridsiatych rokoch tohto storočia.

O lete ľudí na Mars uvažujú aj iné vesmírne agentúry, a tiež súkromné organizácie. Jedna s názvom Mars One chce v rámci špeciálnej reality šou vyslať na Mars posádku bez návratu v roku 2023. Jej plány však majú výrazne lepší marketingový plán ako ten technický.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.