15.07.2017, 00:01

Mladík prišiel o prst, pomohla mu operácia, ktorej sa bránil. Bol to bláznivý nápad, hodnotia doktori

Palec pravej ruky, o ktorý 20-ročného Austrálčana pripravil býk, nahradili chirurgovia palcom z jeho nohy, napísal dnes spravodajský server BBC.

Mladík prišiel o prst, pomohla mu operácia, ktorej sa bránil. Bol to bláznivý nápad, hodnotia doktori
Zdroj: Flickr

Operácia trvala osem hodín. K nezvyčajnému riešeniu sa lekári uchýlili po tom, čo sa po dvoch neúspešných pokusoch snažili mladému mužovi prioperovať pôvodný prst, uvádzajú Lidovky.cz.

Ku zraneniu Zac Mitchell prišiel v apríli na dobytčej farme v štáte Západná Austrália. "Býk mi kopytom odsekol prst, keď mi ´prikopol´ ruku k plotu," popísal incident Mitchell. Jeho spolupracovníci sa snažili okamžite po nehode palec zachrániť. 

"Palec dali do chladiaceho boxu s ľadom," povedal mladík BBC. Potom Mitchella letecky prepravili do nemocnice v Perthe. Prvý pokus o záchranu palca bol neúspešný, napriek tomu, že lekári robili všetko čo bolo v ich silách.

Potom prišli s nápadom použiť palec z jeho nohy. Chlapcovi sa to vôbec nepozdávalo, no po presviedčaní nakoniec súhlasil s transplantáciou. Pred dvomi týždňami ho operoval tím nemocnice v Sydney. Zákrok bol náročný a prinášal so sebou mnohé riziká, preto sa Mitchellovmu zdráhaniu lekári vôbec nečudujú. Potvrdil to aj vedúci plastický chirurg Sean Nicklin. 

"Je to trochu bláznivý nápad a (pacienti) nechcú, aby prišli k zraneniu inej časti tela," vysvetlil Nicklin. "Keď má človek dobré štyri prsty, ale chýba protiľahlý palec, ruka stráca mnohé zo svojich funkcií," dodal lekár.  Mladíka teraz čaká viac ako rok rehabilitovania, potom  plánuje, že sa vráti do práce na dobytčej farme.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.