12.07.2017, 11:18

Vedci objavili nový typ častice. Už o ňom vedeli, konečne majú dôkaz

Vedci, ktorí pracujú s Veľkým hadrónovým urýchľovačom (LHC) ohlásili významný nález. Objavili novú subatomárnu časticu. Sľubujú si, že vďaka nej lepšie pochopia súdržnosť hmoty.

Vedci objavili nový typ častice. Už o ňom vedeli, konečne majú dôkaz
Zdroj: CERN

Informovala o tom agentúra AP. Vedci predpokladali, že takáto častica existuje, no nikdy predtým nemali o nej priamy dôkaz. Teraz vedia, že ide o typ baryónu, ktorý sa skladá z troch kvarkov. Sú to elementárne častice ako napríklad protón či neutrón. Kvarky sa delia na šesť typov, odborne nazývané vône, dva typy sú ľahké a štyri ťažšie, poznamenala AP. Bežne tvorí baryóny najviac jeden ťažký kvark, novoobjavená častica však má dva ťažké kvarky, oba takzvané pôvabné vône.

Objav ponúka nový uhol pohľadu na pôsobenie medzi časticami

Oxfordský fyzik Guy Wilkinson, ktorý sa na pokuse podieľal, uviedol, že v LHC sa spomínaný baryón podarilo vytvoriť na zlomok sekundy. Hoci sa životnosť baryónu zdá nepatrná, v časticovej fyzike ide podľa Wilkinsona o značne dlhú dobu.

Vyhlásil tiež, že objav fyzikom otvára poznanie k úplne novej rodine baryónov, ktorú môžu študovať. "Poskytuje nám to veľmi jedinečné a zaujímavé laboratórium, ktoré otvorí nový a zaujímavý uhol pohľadu na silné pôsobenie (medzi časticami)," vysvetlil.

Chris Quigg, teoretický fyzik na Fermilabe neďaleko Chicaga, ktorý nebol súčasťou vedeckého tímu, ktorý baryón objavil, ocenil tento objav a povedal: "Dáva nám to priestor k mnohému premýšľaniu".

LHC je najväčším urýchľovačom častíc na svete. Tvorí ho kruhový tunel s obvodom 27 kilometrov, leží v hĺbke 50 až 150 metrov pod zemou. Nachádza sa na území medzi pohorím Jura vo Francúzsku a Ženevským jazerom vo Švajčiarsku. Fungovať začal v roku 2008.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.