19.06.2017, 13:00

Šesť znamení, že je vaše prechladnutie vážnejšie, ako si myslíte

Únava, bolesť hlavy, nádcha alebo upchatý nos sú zvyčajne príznakom toho, že na vás, ako sa ľudovo hovorí, niečo lezie. Ak patríte medzi tých, ktorí nad nachladnutím len mávnu rukou, spozornite. Niekedy sa totiž z bežnej virózy môžu vykľuť vážnejšie zdravotné problémy.

Nachladnutie vás zvyčajne potrápi len pár dní, ktoré by ste mali stráviť pokiaľ možno v pokoji doma. Keď už nie kvôli sebe, tak kvôli ľuďom okolo vás, ktorých môžete nakaziť.

Choroba vás navyše oslabí, a tak hrozí, že ľahko chytíte niečo horšie. Hoci tri týždne znie ako dlhá doba, podľa doktorky Levinovej je bežné, že prechladnutie trvá až 21 dní. Spozornieť by ste však mali, ak dlhšie ako tri týždne pretrváva váš kašeľ.

"Tieto predĺžené príznaky môžu byť príznaky astmy, zápalu pľúc alebo iného typu pľúcneho ochorenia," varuje odborníčka.

Doktorka Myslíková k tomu dodala, že nádcha a kašeľ sú najčastejšími symptómami. "Väčšinou sprevádza bežné infekcie dýchacích ciest a alergie, ale najmä kašeľ môže byť aj príznakom závažnejšieho ochorenia."

Dôležité je podľa lekárky Myslíkovej sa o svoje telo starať celoročne, aby sme ho vopred na útoky toxínov a bacilov dostatočne pripravili.

"Možno vám to bude znieť ako klišé, ale stačí len upraviť svoj životný štýl, obrátiť sa s predstihom k prírode, dodať telu vitamíny, posilniť obranyschopnosť organizmu, cvičiť nielen telo, ale aj myseľ v lepšom zvládaní stresu, dopriať si dostatok odpočinku a raz za čas telo prečistiť, "uviedla doktorka Myslíková.
Zdroj: Pixabay

Ľudia sa často pri príznakoch nachladnutia vyhýbajú návšteve lekára a buď symptómy prechodia, alebo si sami naordinujú liečbu. Pri obvyklej viróze môže táto stratégia zabrať, ale existujú prípady, keď je vhodnejšie nechať sa prehliadnuť lekárom, odporúča iDNES.

"Pokiaľ ide o prechladnutie, existujú dva typy ľudí," hovorí doktorka Shanna Levinová z Mount Sinai Hospital v New Yorku. "Tí, ktorí prichádzajú do 48 hodín po začiatku kašľa a požadujú antibiotiká, pretože sa toho chcú zbaviť, a tí, ktorí ho ignorujú a len hovoria, že majú niečo v krku.

"V prvom rade je dôležité vedieť rozlíšiť medzi obyčajným prechladnutím a chrípkou. Praktická doktorka Pavla Myslíková z lekárskeho domu Praha 7 objasnila, že zatiaľ čo chrípku spoznáte podľa vysokých teplôt, veľkej únavy, bolesti svalov, kĺbov a hlavy, pri nachladnutí je hlavným prejavom nádcha a zvýšená teplota. Doktorka Myslíková sa domnieva, že prechladnutie nie je taká vážna choroba, aby sa chorý musel ihneď vrhať do ordinácie lekára a brať lieky na predpis.

"Každopádne čo sa týka liečby, tak zásadné je chorobu vyležať. Prípadne si dopriať horúci čaj s citrónom a medom, lieky na zmiernenie bolesti a teploty alebo voľne predajné lieky, ktoré zmierňujú príznaky ako je nádcha, kašeľ, bolesť hrdla a pod, "odporúča Myslíková a poznamenáva, že hlavný rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím nie je v teplote, ale predovšetkým v komplikáciách, ktoré sa môžu objaviť vo chvíli, keď chorobu podceníme.

"Podceňovaním chrípky človek riskuje zápal srdcového svalu alebo pľúc, a tým sa dobrovoľne ohrozuje na živote. Pôvodcom chrípky je chrípkový vírus a prenáša sa kvapôčkovou infekciou (sliny a nosový sekrét) + stykom s kontaminovanými predmetmi. Medzi príznaky patrí rýchly nástup choroby (max. do 24 hodín po nákaze), vysoké teploty na 38 ° C, zimnica, triaška, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov, únava, schvátenosť, nevoľnosť. Neskôr sa môže pridať aj nádcha. Vzhľadom k tomu, že je chrípka vírusového pôvodu, lieči sa predovšetkým odpočinkom a zmierňovaním sprievodných príznakov. Len v závažnejších prípadoch sa podávajú antivírusové lieky. Ochorenie trvá zhruba dva týždne a je tiež potrebná ďalšia rekonvalescencia. Komplikáciami môžu byť akútny zápal hrtanu, zápal pľúc, ochorenie srdcového svalu alebo postihnutie nervového systému, "uviedla doktorka Myslíková.

Aj keď si myslíte, že máte schopnosti samodiagnózy, odborníci upozorňujú, že môžu byť nedostatočné. Pozornosť by ste mali venovať varovným znamením, ktoré môžu prezrádzať, že vaše prechladnutie vyžaduje lekársku starostlivosť.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.