14.04.2017, 11:49

Život "blízko" Zeme? Mesiac Saturna spĺňa všetky podmienky, zistili vedci NASA

Pre život sú podľa našich merítok nevyhnutné tri zložky, a to tečúca voda, zdroj energie pre metabolizmus a správne chemické prostredie.

Život "blízko" Zeme? Mesiac Saturna spĺňa všetky podmienky, zistili vedci NASA
Zdroj: Reuters/NASA

Mesiac planéty Saturn Enceladus spĺňa všetky podmienky pre existenciu života. V aktuálnom vydaní odborného magazínu Science to tvrdia vedci, ktorí sa podieľajú na výskumnej misii Cassini amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Pre život sú podľa našich merítok nevyhnutné tri zložky, a to tečúca voda, zdroj energie pre metabolizmus a správne chemické prostredie, predovšetkým potom uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A práve misia Cassini preukázala, že Enceladus takmer všetko má. Na Encelade síce dosiaľ vedci neobjavili fosfor a síru, predpokladajú však, že tu sú.

"Potvrdenie toho, že v oceáne malého saturnského mesiaca existuje zdroj chemickej energie, je dôležitým míľnikom nášho hľadania obývaných svetov," vyhlásila Linda Spilkerová z Laboratória prúdového pohonu (JPL) NASA.

K najväčším úspechom sondy Cassini, ktorá sa na prieskum Saturnu a jeho mesačného systému vydala v roku 1997, patrí prelet oblakom pár a zmrznutých častíc vody nad povrchom Enceladu pred dvoma rokmi. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že pochádzajú z oceánu, ktorý sa nachádza pod ľadovým príkrovom planéty.

Sonda Cassini je teraz v záverečnej fáze svojej misie, do ktorej sa zapojila aj Európska vesmírna agentúra (ESA). Aparát svoju vesmírnu púť ukončí tento rok 15. septembra vstupom do atmosféry Saturnu, kde zanikne.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.