26.10.2016, 14:00

Rusi odtajnili prvú snímku Satanovho syna. Dokáže vyhladiť územie o veľkosti Francúzska

Nová raketa bude údajne schopná preniknúť akýmkoľvek protiraketovým obranným systémom.

atómová bomba výbuch
Zdroj: youtube

Rusko zverejnilo prvý záber novej superťažkej termonukleárnej medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM) RS-28 Sarmat (v kóde NATO Satan 2), píše portál The Diplomat Magazine.

Makajevov konštrukčný raketový úrad v Miasse, ktorý sa nachádza v Čeľabinskej oblasti na Urale, publikoval odtajnenú snímku budúcej novej strely na svojich internetových stránkach. Obrázok dopĺňa krátke vyhlásenie podpísané hlavnými konštruktérmi rakety V. Degtarom a J. Kaverinom:

V súlade s vyhláškou vlády Ruskej federácie "O štátnej objednávke na obranu pre rok 2010 a plánovacie obdobie 2012-2013," Makajevov konštrukčný raketový úrad dostal pokyn na spustenie  a vývojových prác na Sarmate. V júni 2011 podpísal úrad a ruské ministerstvo obrany štátnu zmluvu o vývoji Sarmatu. Potenciálny strategický raketový systém je vyvíjaný za účelom zaručeného a efektívneho jadrového odstrašenia ruskými strategickými silami.

ICBM Sarmat
Zdroj: makeyev.ru

Nahradí zastaralých Satanov​

Sarmat nahradí v raketovom vojsku strategického určenia Ruskej federácie súčasné obrie ICBM na kvapalné palivo R-36 Vojvoda (v kóde NATO SS-18 Satan). Podobne ako R-36 i RS-28 budú patriť medzi najväčšie ICBM rakety vôbec.

Prvý prototyp RS-28 Sarmat bol dokončený v roku 2015 a na podľa ruských médií prvý stupeň rakety otestovali v auguste, zatiaľ čo nadzvukové hlavice sa mali odskúšať už v apríli. Podľa dostupných informácií prvá ostrá skúška prebehne v novembri resp. v decembri tohto roku. Výroba rakiet RS-28 je naplánovaná na roky 2018 až 2021.

Technických informácií o rakete Sarmat nie je veľa. Podľa denníka National Interest však Sarmat vychádza konštrukčne zo staršej rakety Vojvoda. Používa napríklad štvoricu upravených motorov RD-274 na kvapalné palivo z rakety Vojvoda. Motory spaľujú zmes asymetrického dimetylhydrazidu (UDMH) a okysličovadla tetraoxidu dusíka (N2O4).

15 jadrových hlavíc

Odhadovaný dolet stotonovej rakety RS-28 je 11 000 km, pri nosnosti 10 ton. Obsah "užitočného nákladu" nie je známy, ale podľa nosnosti RS-28 môže na ciele dopraviť až 15 samostatne navádzaných jadrových hlavíc. V prípade útoku na Spojené štáty môže jediná RS-28 zničiť celý pás miest na východnom pobreží USA, resp. vyhladiť krajinu o veľkosti Francúzska či Texasu (650 000 - 700 000 km²).

Ako všetky iné ruské ICBM rakety je aj Sarmat vyvíjaný s cieľom preraziť protiraketovú obranu protivníka. Jadrové hlavice RS-28 by mali byť schopné určitých obranných manévrov a súčasťou nákladu bude iste mnoho klamných cieľov.

Ruské médiá sa samozrejme poponáhľali s tvrdením, že Sarmat prekoná akúkoľvek protiraketovú obranu. Avšak ide o základné nepochopenie (alebo zahmlenie) princípu vývoja a zavádzania nových zbraní do výzbroje.

Protiraketová obrana nemá vytvoriť nepreniknuteľný dáždnik, ale donútiť protivníka ekonomicky krvácať - utrácať miliardy dolárov (a vyčleniť veľkú časť zbrojného priemyslu a vedeckých kapacít) na vývoj adekvátnych protiopatrení.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.