05.10.2016, 00:00

Omrzel vás kvalitný spánok, optimálny tlak a životný elán? Tak si nalejte

Omrzel vás kvalitný spánok, optimálny tlak a životný elán? Tak si nalejte
Zdroj: Flickr

Aj napriek tomu, že po požití väčšieho množstva alkoholu môžete okamžite zaspať, z dlhodobého hľadiska sa jeho konzumácia  silne spája s ťažkou nespavosťou. A to žiaľ nie je jediný vedľajší účinok pitia alkoholu, píše businessinsider.com.

Alkohol môže permanentne znížiť kvalitu spánku aj u inak zdravých spáčov. Cez deň sa budú cítiť veľmi unavení a aj samotný odpočinok stratí dovtedajšiu dĺžku a kvalitu. Okrem toho je požívanie alkoholu spojené s vyšším rizikom priberania na váhe a s obezitou.

Zdroj: Flickr

​Dôsledkom pitia sme tiež náchylnejší na ochorenia ako je vysoký krvný tlak, rakovina úst, cukrovka a cirhóza pečene. Vyznieva to možno nespravodlivo, no rovnica platí rovnako pre alkoholikov ako pre príležitostných konzumentov alkoholických nápojov. A nie je to len náchylnosť na určité druhy chorôb. Alkohol je považovaný za univerzálne nebezpečenstvo, pretože znateľne zvyšuje riziko úmrtia z rôznych príčin.

Víno kážu, ale nepijú
Existuje niekoľko štúdií (často prijímaných s nadmerným entuziazmom), ktoré poukazujú na pozitívny vplyv konzumácie malého množstva alkoholu na naše zdravie. Najvýznamnejšie z nich naznačujú, že príjem veľmi malého objemu alkoholu, najmä červeného vína, môže účinkovať ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Najnovší výskum však spochybňuje závery týchto štúdií. A odporúča zamerať sa radšej na primárny fakt: Väčšina pravidelných konzumentov alkoholu ďaleko prekračuje odporúčané malé množstvo, ktoré by mohlo mať pozitívny vplyv na zdravie. Aj výskumníci propagujúci pravidelný príjem červeného vína preto súhlasia s tézou, že najpotrebnejší krok v komunikácii ohľadom alkoholu nie je odporúčanie pohárika kvalitného hroznového moku denne, ale dôrazné odporúčanie na všeobecné zníženie jeho príjmu.

Zdroj: Flickr

Nespoľahlivá skratka
A čo ľudia, ktorí si radi užívajú v mene hesla „žime naplno a zomrime mladí“? Mali by vedieť, že už aj umiernené pitie alkoholu koreluje s pocitom smútku a nespokojnosti. Potvrdili to prieskumy medzi vysokoškolákmi.

Ďalšou kategóriou je pitie veľkých množstiev alkoholu. Podpisuje sa pod hlboké smútky, pocity nevysvetliteľnej nervozity, bezmocnosti aj beznádeje. Hoci po alkohole siahame v prvom rade ako po spoľahlivom dvíhačovi poklesnutej nálady a ako po ventile na stres, pravdepodobnosť, že táto náplasť bude fungovať dlhodobo, je mizivá. So skratkami, čo vás rýchlejšie dovedú do cieľa, to už tak väčšinou býva.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.