15.02.2016, 19:12

Roboti do 30-tich rokov vyvolajú masovú nezamestnanosť, varujú vedci

Roboti do 30-tich rokov vyvolajú masovú nezamestnanosť, varujú vedci

Rapídny vývoj umelej inteligencie a robotov môže v oblasti práce vyvolať najväčšiu revolúciu od dôb priemyselného veku pred viac ako dvoma storočiami, píše iDnes.cz. Do tridsiatich rokov by sa podľa niektorých odborníkov mohol počet ľudí bez práce extrémne zvýšiť. Nezamestnanosť podľa nich zasiahne takmer každého - od vodičov až po prostitútky.

Len voľnočasové aktivity

"Okamih, kedy stroje budú vedieť pri akomkoľvek úlohe prekonať človeka, sa nezadržateľne blíži," vyhlásil na stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy vo Washingtone Moshe Varde, profesor počítačových vied z texaskej Riceovej univerzity.

Ľudstvo sa podľa neho chystá čeliť azda najväčšej výzve vôbec. Spoločnosť by preto mala tento fakt konfrontovať skôr, než sa stane realitou, píše britský denník The Independent.

Pokiaľ bude rýchly vývoj pokračovať, vedci odhadujú, že ešte pred rokom 2050 bude bez práce polovica populácie. "Keď budú vedieť stroje robiť takmer všetko, čo ľudia, čo potom bude robiť človek?" Vzniesol ďalej rečnícku otázku profesor Varde.

Typická odpoveď, že sa ľudia budú venovať voľnočasovým aktivitám, Vardimu nestačí. "To by nebola príliš dobrá vyhliadka. Som presvedčený, že práca je pre ľudské blaho podstatná," dodáva Varde.

Príde revolta proti strojom?

Experti navyše varujú pred novodobými Ludditmi. Počas priemyselnej revolúcie vo Veľkej Británii títo ľudia, väčšinou remeselníci a robotníci, ničili stroje a snažili sa zabrániť ich zavedeniu do prevádzky práve preto, že ich pripravili o prácu.

Zatiaľ, čo niektorí ľudia si budú naozaj môcť dovoliť užívať voľný čas, ďalší budú musieť čeliť dlhodobej nezamestnanosti. Očakáva sa, že roboti ľudí prevalcujú nielen v riadení automobilu, veľmi dokonalé budú aj Drony alebo tiež inteligentné stroje slúžiace na finančné obchodovanie. Spoločnosti, ako je Google, Facebook, IBM alebo Microsoft, do rozvoja systémov umelej inteligencie investujú miliardy dolárov ročne.

Aj podľa Barta Selman, profesora počítačových vied z Cornellovej univerzity, sa umelá inteligencia veľmi rýchlo presúva z akademických pracovísk do reálneho sveta. "Počítače začínajú počuť a ​​vidieť rovnako dokonale ako človek."

Záchrana životov

Najrýchlejšie sa rozvíja práve oblasť samoriadiacích automobilov. Odhaduje sa totiž, že by sa tieto vozidlá mohli stať bežným dopravným prostriedkom už do dvadsaťpäť rokov. Zástancovia áut bez vodiča majú silný argument. Ich zavedením by sa mala znížiť nehodovosť o viac ako 90 percent. "S toľkými zachránenými životmi je ťažké byť proti," konštatuje Selman.

Lenže len v Spojených štátoch tvoria zamestnania vodiča okolo desať percent z celkového množstva pracovných miest.

Profesor Bart Selman bol preto tiež jedným z iniciátorov otvoreného listu zaslaného Inštitútom o budúcnosti človeka v Massachusetts americkým politikom. Vedci v ňom zákonodarcov nabádajú, aby riziká spojené so stále inteligentnejšími robotmi brali naozaj vážne.

Takto sa rodia roboty, ktoré pracujú s ľuďmi:

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.