13.03.2015, 00:00

Druhý názor ma zachránil pred operáciou

Lekárka futbalistov FC Arsenal Slováka presvedčila, že „pod nôž“ ešte ísť nemusí.

„Asi pred 15 rokmi som si v posilňovni pri tlaku na lavičke poranil pravé rameno. Niečo mi v ňom počas cvičenia puklo a odvtedy ma zvyklo pri niektorých činnostiach bolieť,“ začína svoj príbeh 40-ročný Martin (meno je kvôli zachovaniu anonymity zmenené). „Bolesť sa zhoršila pred pár mesiacmi, keď som ho na dovolenke viac namáhal pri tenise. Odvtedy nemôžem rameno poriadne zdvihnúť, ťažko sa mi dáva aj tričko.“

Ortopéd ho preto poslal na vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI). Ortieľ znel: operácia. Snímka totiž podľa neho ukazovala, že ide o predispozíciu, ktorá sa iným spôsobom riešiť nedá. Martinovi sa však pod nôž nechcelo. „Potreboval som vedieť, či je naozaj nevyhnutná, nechcel som ju podstúpiť zbytočne. Aj preto som sa obrátil na online platformu Diagnose Me,“ dôvodí. Tá umožňuje priamo kontaktovať viac ako sto odborníkov po celom svete a získať tak aj ďalší názor.

Snímka: Diagnose Me

Prvým konzultantom bola lekárka Laurence Bellaiche (na snímke), ktorá sa okrem iného starala napríklad o francúzske národné športové tímy či futbalistov FC Arsenal. „Jej názor bol, že operácia nie je nutná. Navyše sa jej snímka, ktorú som poslal, nezdala dosť kvalitná a odporučila, aby ma vyšetrili výkonnejším MRI prístrojom,“ hovorí Martin. Podľa nej ide o zápal a pred invazívnym riešením odporučila kortiko-steroidnú terapiu. Odľahlo mu, no pre istotu kontaktoval ešte aj Claudiu Schueller-Weidekamm. Výsledok bol rovnaký – ramenu sa dá uľahčiť aj bez operácie. „Momentálne čakám na ďalšie vyšetrenie a plánujem ísť na rehabilitácie,“ uzatvára Martin.

Viac o platforme Diagnose Me sa dozviete TU. Prečítajte si aj o tom, ako názor zahraničného odborníka pomohol pacientovi aj lekárovi.