22.01.2016, 20:02

Vynašli nový druh látky. Kvôli špeciálnym baktériám sama dýcha

Vynašli nový druh látky. Kvôli špeciálnym baktériám sama dýcha

Móda a technológie si v poslednej dobe rozumejú čoraz lepšie a nabíjačka zabudovaná v kabelke alebo podprsenka, ktorá meria tep, už nikoho neprekvapí. Budúcnosť by však mohla byť v spojení oblečenia s biológiou. Vedci vytvorili látku, ktorá reaguje na zmeny v okolí vďaka špeciálnej potlači z baktérií, píše idnes.cz.Funkčný materiál budúcnosti, s ktorým prišli experti z Massachusettského technologického inštitútu a ktorý na svojom Facebooku predstavil spravodajský server Vocativ, údajne dáva úplne nový význam výrazu "priedušný". Vie totiž "dýchať" vďaka baktérii Bacillus subtilis natto, ktorá sa tvorí vo fermentovaných fazuľových bôboch a ktorá sa tradične používa v japonskej kuchyni.

Tím vedený čínskou dizajnérkou Lining Yao vymyslel spôsob, ako pomocou 3D tlačiarne natlačiť biofilm tvorený týmito bunkami priamo na textil. Ten má na sebe navyše drobné prieduchy. Baktérie potom reagujú na zmeny teploty a vlhkosti: keď sa teplota či vlhkosť zvýši, roztiahnu sa a prieduchy sa otvoria. Keď sa ochladí, bunky sa zase stiahnu a prieduchy v látke sa uzatvárajú.

Múdra textília je podľa Yao len začiatkom novej kapitoly. "Biológia ponúka možnosti, ktoré elektronika jednoducho nemá," povedala magazínu Wired. "Keď sa naučíme kontrolovať činnosť mikroorganizmov, môžeme vytvoriť potrebné látky, ktoré budú vďaka bunkám svietiť alebo oblečenie s baktériou, ktorá požiera toxíny, a vyčistí tak vzduch okolo nás."


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.