StoryEditor

Opustil michelinskú kuchyňu a usadil sa v Zlatých Moravciach: Varím z obyčajných surovín v luxusnej kvalite

17.10.2023, 00:00
  • Hovorí, že varenie nie je jadrová fyzika a najviac jedlu dáte, keď mu venujete čas a emócie. V kuchárovi PALOVI SEKERKOVI (32) je esencia našich babičiek, ktoré nevaria preto, že sa chcú predviesť, ale preto, lebo majú radosť, že rodine chutí.
  • To, čo robil v michelinskej Ze Kitchen Galerie, reštaurácii v parížskej štvrti Saint Germain, kde bol viac ako rok šéfkuchárom, preniesol do dediny pri Zlatých Moravciach.
  • Spolu so svojou manželkou Luciou Hô-Chí vedie kulinárske workshopy a iné gastroprojekty. O cuisine du marché, kuchyni z trhu, ale aj o Paríži a vitríne, ktorá spôsobuje závislosť, sme sa boli pre magazín Téma porozprávať u nich doma v Žitavanoch.

Mnohí kuchári sa pri varení radi „stratia v sebe“, sú ticho a boli by najradšej, keby boli v kuchyni sami. Vám ľudia a otázky až tak neprekážajú?

V Ze Kitchen Galerie sme to mali tak, že k nám niekedy v piatok dopoludnia prišli ľudia, aby sa pozreli na to, ako funguje michelinská reštaurácia. Možno práve to bolo jedným z prvých impulzov, prečo sme neskôr začali robiť workshopy. Mňa totiž veľmi baví, ak príde niekto, koho to zaujíma a môžem mu veci ukazovať. V prípade Ze Kitchen to boli stážisti. Raz napríklad prišla pani a ja som jej ukazoval, ako vyrábame paradajkovú marmeládu.

image

Téma 42/2023 SNÍMKA: Téma

SNÍMKA: Téma

Ako sa to robí?

Z paradajok sa vyberú stredy, rozmixujú sa, prepasírujú a šťava sa redukuje (varí v nezakrytej nádobe, aby zmenšila objem, pozn. red.). Potom sa steny paradajok, ktoré nám ostali, krájajú na malé kocky, vložia sa do sitka a nechajú sa cez noc odkvapkať. To, čo zostane v sitku, sa na druhý deň na panvici opečie, redukuje a na záver nám z veľkej kopy paradajok ostanú dve malé krabičky totálne paradajkovej veci. Tie sa v reštaurácii spotrebujú za dva-tri dni. Pani stála vedľa mňa v kuchyni, každý sme mali svoju dosku, krájali sme paradajky a spýtala sa: a ty varíš takto aj doma? Povedal som jej, že by mi to v živote ani len nenapadlo. Pre mňa totiž byť doma v Paríži cez víkend neznamenalo variť, ale proste byť doma a možno si objednať pizzu, aby som sa najedol. Sám. Ale ak by ku mne mal niekto prísť, to by bola úplne iná vec. Vtedy by mi dávalo zmysel ísť do niečoho takéhoto.

Keď tí ľudia nazreli do vašej kuchyne, nachádzali to, čo hľadali, alebo boli prekvapení tým, ako funguje naozajstná michelinská reštaurácia?

Boli rôzne momenty. Najväčší problém vznikal, keď mi manažér zabudol deň vopred povedať, že počuj, Palo, príde niekto na „open kitchen“. Francúzska kuchyňa stojí a padá na polievkach a vývaroch a ja, keď som nevedel, že mi na deviatu prídu ľudia, tak som o ôsmej vyhodil na sporák tri veľké hrnce, vložil som do nich zeleninu, ktorú som si nakrájal deň vopred a vývar sa varil. A keď tí ľudia dorazili, tak som vlastne nemohol pre nich urobiť nič iné, len ukázať, že aha, tak v týchto hrncoch sa nám varí vývar. Raz sme s pani, ktorá prišla na open kitchen, šúpali cibuľu. To bolo také trošku blbé a vtedy zrejme prišlo k tomu, že neboli splnené jej očakávania. Ale keď som o tom vopred vedel, bolo to iné. Aj chalanom som povedal, že prídu ľudia zvonka, správajte sa slušne a pekne pozdravte (smiech). Boli však aj také situácie, keď boli ľudia veľmi prekvapení.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Otvorený rozhovor s hercom Adym Hajdu: Keď som práve zlý, tak sa neukazujem 02 - Modified: 2023-09-18 07:01:58 - Feat.: 0 - Title: Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista 03 - Modified: 2023-09-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Českého šľachtica, potomka Františka Josefa, odsúdili na Slovensku. Toľko pozornosti som si nezaslúžil 04 - Modified: 2023-08-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ekonómia ľudskej hlúposti a prečo sú Smejko a Tanculienka ako nová ropa? 05 - Modified: 2023-08-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ježiš a Biblia optikou faktov: Príbehy vyšli z bájí, o historickú realitu sa opierali minimálne, tvrdí teológ
01 - Modified: 2024-04-24 08:01:41 - Feat.: - Title: Daja Turnerová: „Gény sa nezaprú, aj keď ich stretnete na opačnom konci sveta.“ 02 - Modified: 2024-04-23 16:48:10 - Feat.: - Title: Slovákom nie je osud Ukrajiny ľahostajný. Na muníciu vyzbierali 3,5 milióna eur, suma stále rastie 03 - Modified: 2024-04-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si dodatočne legalizovať stavbu? Ak nedodržíte podmienky, hrozí vám mastná pokuta (rozhovor) 04 - Modified: 2024-04-23 09:20:03 - Feat.: - Title: Fedor Flašík mal veľké ústa 05 - Modified: 2024-04-23 13:21:11 - Feat.: - Title: Nový šéf SPP pre HN: Zmluva s Gazpromom je výhodná, ak by nám zastavili plyn, minieme o 140 miliónov eur viac
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
24. apríl 2024 20:32