Ovčiarsky pes, salaš (Téma) SNÍMKA: ShutterstockSNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Pes na reťazi je ako falošná kamera, ak má možnosť prirodzeného správania, dobre sa správa aj k ľuďom

13.06.2023, 00:00
  • Otázka, ako zahnať vlka od salaša, je teda prastará. Existuje na ňu veľa odpovedí a jednou z nich sú dobre vychované pastierske psy.
  • Alena Mikulinová (52) je zootechničkou v Poľnohospodárskom družstve Bukovina-Strelníky, kúsok nad Ľubietovou na Horehroní. Výchove psích strážcov sa venuje už desať rokov.
  • Ako sa zo šteniatka stane bodyguard? Prečo je dobré držať sa bokom, keď začujeme cenganie zvoncov? Ako vyzerá útok vlka?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.

Ako ste sa k práci s pastierskymi psami dostali?

Dávnejšie som sa zaoberala poľovníckymi psami, ale potom som zistila, že na poľovníctvo ako také veľmi nemám čas. To nie je len tak, treba chodiť na výcviky, skúšky, pracovať so psom. Pre mňa však bol poľovnícky pes len spoločníkom. Bývam tu v dedine, čiže sme vždy ráno spolu prišli do práce a večer späť domov. Pes sa tu vylietal, ale o výcviku nemohla byť ani reč. A takému psovi veru prekáža, keď od neho nič nechcete, ak mu nedáte robotu, „zvlčí“ sa. So psami som však chcela byť naďalej v kontakte, tak som začala rozmýšľať nad menším plemenom takzvaného zavraciaka.

Aký je to pes?

Sú to také malé ostré psíky, ktorých úlohou je behať okolo stáda a udržiavať ho v nejakej formácii. Mimochodom, keď veľké strážne psy vidia, ako takýto malý pes naháňa ovce, môže sa to v nich tak trošku biť, lebo sa im tí malí javia ako nepriatelia oviec. Ale k tomu, aby v hlave veľkého strážcu vzniklo spojenie: ten malý je môj kamarát a toto sa robiť môže, dokáže pomôcť aj pastier.

Ako?

Vždy, keď vysiela malého psa, aby išiel zahnať stádo, si zavolá veľkého, povedzme na maškrtku, pripne veľkého na vôdzku a pošle malého, nech si robí svoju robotu. A tomu veľkému sa to už v hlave nejako spojí, pochopí, že tak to má byť.

Ale ani pri zavraciakoch ste neostali...

Áno, u nás na družstve totiž začali pribúdať problémy s predátormi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Sníva sa vám o nahote, lietaní, smrti či vražde? Vyznajte sa v snoch aj v tom, čo vám chcú povedať 02 - Modified: 2023-05-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čo sa dá vyčítať z chôdze? Takto spoznáte prvé varovné príznaky závažných ochorení 03 - Modified: 2023-05-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Obrazy pod drobnohľadom: Falzifikátori idú s dobou a dnes dokážu neuveriteľné veci
01 - Modified: 2024-05-07 13:42:47 - Feat.: - Title: Čokolatier pre HN: Pestovatelia kakaa by mali mať rovnaké postavenie ako máme my 02 - Modified: 2024-05-06 08:59:39 - Feat.: - Title: Relácia ELEMENTY ženy: Tréner Tomáš Mihálik o silovom tréningu, čo s boľavým chrbátom a veriť influencerom? 03 - Modified: 2024-05-03 09:00:00 - Feat.: - Title: Postavili ste si bazén a neskolaudovali ste ho? Advokát v rozhovore pre HN hovorí, aké máte možnosti 04 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 05 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
09. máj 2024 09:05