Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2017, 15:11

Autá a alkohol idú dokopy. Škótska firma vyrába biopalivo z odpadu po výrobe whisky

Alkohol za volant jednoznačne nepatrí, na tom sa všetci zhodnú. Ale občas je alkohol autám aj prospešný, napríklad keď funguje ako biopalivo.

Autá a alkohol idú dokopy. Škótska firma vyrába biopalivo z odpadu po výrobe whisky
Zdroj: Flickr

Škótsky vedec Martin Nangney  vyvracia zásadu, že alkohol je vždy na škodu. Jeho firma Celtic Renewables vyvinula biopalivo z odpadu po výrobe whisky, píšu Lidovky.cz.

Prezident spoločnosti Celtic Renewabels a riaditeľ výskumného centra biopalív na edinburgskej Napier University - Martin Tangney uviedol, že k uskutočneniu projektu ho inšpirovala túžba efektívne spravovať zdroje.

Tangney predviedol výkon nového paliva, keď sa okolo univerzitného parkoviska prešiel v prenajatom aute, natankovanom zmesou s prídavkom nového biopaliva. Upozornil, že spoločnosť Celtic získava lacno alebo zadarmo surovinu na výrobu biopaliva od pálenice, s ktorou spolupracuje.

Tá je rada, že si môže znížiť náklady na likvidáciu odpadu po výrobe whisky, čím ušetrí ročne okolo 300 tisíc libier (339 029 eur). Biobutanol má výhodu pred ďalšími biopalivami. Môže sa miešať  s bežným benzínom v pomere až 15 percent, bez potreby upravovať motor.

S finančnou podporou deväť miliónov libier od škótskej vlády a ďalších investorov, firma plánuje otvoriť v roku 2018 celú  továreň. Tá by mohla ročne vyrobiť 500 tisíc litrov pohonných hmôt. Tangney je v prognózach ešte optimistickejší. V Škótsku vyrobia toľko whiskey, žeby mohli z odpadu vyprodukovať až 50 miliónov litrov biopaliva."Odvetvie výroby whisky bude mať teraz udržateľný a spoľahlivý spôsob likvidácie odpadov. Navyše vytvoríme úplne nové odvetvie z niečoho, čo nemá žiadnu hodnotu," dodal.

Ticketportal.sk