Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2017, 15:12

Aj cez sviatky môžete nakupovať bez obmedzení. Zákon nemyslel napríklad na Alzu

Napriek novele Zakoníka práce zostane 17 prevádzok Alzy otvorených. 

Aj cez sviatky môžete nakupovať bez obmedzení. Zákon nemyslel napríklad na Alzu
Zdroj: Alza

Zajtra sa po prvýkrát v praxi ukáže režim, kde sa cez sviatky zatvorí väčšina obchodov. Nenakúpite v potravinách a mnohé obchodné centrá zostanú zatvorené. Existuje však viacero výnimiek ako čerpacie stanice, lekárne alebo kiná, ktoré môžu zostať otvorené. 

K týmto sa však môže pridať aj rad elektronických obchodov ako Alza. Tá bude mať cez sviatky otvorené bez obmedzení a tovar v nich bude možné normálne nakúpiť.

Na rozdiel od klasickej predajne „elektra“, napríklad v obchodom centre, ktoré bude musieť zostať zatvorené. „Na e-shopy sa novela nevzťahuje, pretože prevádzkuje takzvané výdajne tovaru,“ povedal pre HNonline.sk maloobchodný analytik Ľubomír Drahovský. Z Alzy nám rovnako odpovedali, že podľa ich právneho názoru novelu neporušia. 

V elektronickom obchode ako je Alza, si však dokážete v niektorých nakúpiť takmer okamžite, ak majú tovar na sklade. Objednáte a vyzdvihnete ho v priebehu pár minút. Čiže obchod dostane cez sviatky konkurenčnú výhodu.  

Alza v stanovisku uvádza, že zákon je aj z ich pohľadu diskriminačný. „Vzťahuje sa len na zamestnancov obchodov, zatiaľčo oveľa fyzicky aj psychicky náročnejších profesií sa netýka," Jaroslav Kotápiš, marketingový riaditeľ Alza.cz. 

Na internete si tak cez internet alebo v prevádzkach e-shopov nakúpite cez sviatky úplne bez obmedzení. 

Ticketportal.sk