Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2021, 20:08

Nevozte iPhony na motorke, poškodí ich to, varuje Apple

  • Apple na vlastných užívateľských fórach s technickou podporou varuje pred veľmi špecifickým problémom spojeným s jazdou na silných motorkách.
  • Vibrácie motora totiž môžu poškodiť hardvér fotoaparátu jeho smartfónov.
Nevozte iPhony na motorke, poškodí ich to, varuje Apple
Zdroj: Apple / YouTube

Radi jazdíte na motorke a dávate si mobil niekam do úložného priestoru alebo si ho pripínate na kormidlo ako navigáciu? Tak si dajte pozor, môže vám to poškodiť fotoaparát.

Tvrdí to dokonca aj samotná spoločnosť a varuje, že by ste sa tomuto zvyku mali vyhnúť, obzvlášť v prípade silnejších motoriek, u ktorých vibrácie z motorov môžu poškodiť napríklad gyroskop fotoaparátov, uvádza portál iDnes.cz.

Varovanie od spoločnosti

Na fóre s technickou podporou zástupcovia firmy tento problém konkretizujú: "Keď omylom pohnete s fotoaparátom počas fotenia, výsledná fotografia môže byť rozmazaná. Aby tomu fotoaparát zabránil, využíva optickú stabilizáciu. Pomocou gyroskopu vie predísť rozmazaniu fotografie tým, že sama pohybuje optikou fotoaparátu. Gyroskop využíva aj systém automatického zaostrovania."

Ohrozené môžu byť takmer všetky zariadenia

"Optická stabilizácia so systémom automatického zaostrovania sú spolu navrhnuté tak, aby vydržali čo najdlhšie. Ich dlhodobé vystavenie silným vibráciám pri istých frekvenciách však môže poškodzovať funkčnosť týchto systémov, čo sa môže podpísať na kvalite výsledných fotografií. Odporúčame vyvarovať sa vystavovaniu iPhonov silným vibráciám," upozorňuje Apple.

Optickú stabilizáciu nájdete vo všetkých iPhonoch od série 6s a novších. Všetky tieto modely tak môžu byť potenciálne ohrozené prepravovaním na motocykloch.

Apple dodáva, že ak je to potrebné, možno telefón aspoň umiestniť do špeciálnych držiakov na kormidle, ktoré vedia pohlcovať vibrácie.