21.04.2017, 03:09

Kvôli tomuto Samsungu by som sa zbavil aj iPhonu. Je tu však jeden veľký problém

Výborný fotoaparát, skvelý dizajn a perfektná obrazovka. Samsung by sa však mohol naučiť robiť niečo iné.

Kvôli tomuto Samsungu by som sa zbavil aj iPhonu. Je tu však jeden veľký problém
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Kým jednu vec Samsung zvláda robiť takmer perfektne, druhá je dnes rovnako dôležitá – ako dostať na trh najlepší telefón. Samsung Galaxy S8 si nemôže dovoliť mať poruchu, byť podpriemerným alebo začať horieť.

Jeden zaujímavý fakt na začiatok: Ukázalo sa, že batéria v novom Galaxy S8+ je podľa stránky iFixit.com prakticky takmer rovnaká ako v Note 7. V súčasnosti však prechádza špeciálnou osembodovou kontrolou, ktorá zahŕňa napríklad aj kontrolu cez röntgen. Navyše, batéria v Note 7 horela kvôli nedostatku miesta v telefóne. 

Galaxy S8 chcel zmeniť spôsob, ako sa na telefóny máme pozerať dnes. Čo sa mu – minimálne dizajnom – podarilo. Ešte sa mi nestalo, aby sa ľudia úplne náhodne pozastavili nad displejom telefónu. A to úplne náhodne, keď som im len niečo mimochodom ukazoval z galérie. 

Nemali tušenia, že v rukách držím nejakú novinku, alebo čo to je vlastne za telefón. Skrátka, displej a dizajn mali „wau“ efekt. Prirodzené reakcie sú v tomto prípade neoceniteľné. Samsungu sa nedá vôbec uprieť, že iPhone 7 vyzerá oproti Galaxy S8 ako z doby kamennej. Najmä z prednej strany. 

Na nový Samsung Galaxy S8 sme sa boli pozrieť v Londýne

Dizajn iPhonu je starý

Len na ilustráciu – Samsung vyrába svoju novú vlajkovú loď v dvoch verziách – menšej S8 s 5,8-palcovým displejom a väčšej S8+ s 6,2-palcovým displejom. Musíte si posunúť hranice. Zabudnite na veľké lopaty, ktoré sa zle držia v rukách. Galaxy S8 je jediný telefón, kde dokážete pri 5,8-palcovom displeji písať pohodlne len jednou rukou. 

Veľký iPhone 7 Plus má „len“ 5,5-palcový displej, no nemáte šancu využívať ho tak pohodlne ako tento Samsung. Písanie len jednou rukou neprichádza do úvahy v prípade veľkého iPhonu ani omylom. Okrem toho má Samsung aj nižšiu hmotnosť. 

Zdroj: HN/Pavol Funtál

Toto všetko Samsung dosiahol absolútnym minimalizovaním okrajov a zmenou pomeru obrazovky. Okraje displeja sú zahnuté, preto celý smartfón vyzerá futuristicky. Na to, že máte takmer na celej ploche pred sebou len displej, si veľmi rýchlo zvyknete a ak zoberie do rúk iný telefón, máte pocit, že jeho obrazovka je zbytočne malá. 

Rozlíšenie Super AMOLED displeja je až neuveriteľných 1 440 x 2 960 bodov. Nie je mu čo vytknúť, nič podobné ako Samsung na trhu nikto neponúka. Jedine Xiaomi Mi Mix, čo je však oproti SGS 8 horší smartfón s veľmi podobnou cenou. 

Zdroj: HN/Pavol Funtál

Samsung však zvolil pri displeji Galaxy S8 jednu zvláštnosť. Rohy displeja zaoblil. Najskôr mi to prekážalo, no potom som si zvykol. Čo iné ostáva? Nie je to však jediná vec, ktorá vám spočiatku môže kvôli vlastnostiam displeja prekážať. 

V Južnej Kórei sa rozhodli odstrániť klasické tlačidlo na odblokovanie telefónu a všetko integrovať do obrazovky. Nie je to nič nové, no vzniká tu jeden problém. Síce sa pozeráte na najkrajší a najmodernejší telefón na trhu, ale čítačku odtlačkov prstov má na zadnej strane.

Existujú dohady, že Samsung si zvolil toto riešenie len ako poslednú možnosť kvôli tomu, že sa mu nepodarilo do sériovej podoby integrovať čítačku v displeji. Technológia na to totiž už existuje. Vybral si však zadnú stranu, hneď vedľa fotoaparátu. 

Myslím si, že nad týmto rozhodnutím zaplakali aj v Samsungu. Drahý prémiový telefón a čítačku odtlačkov prstov má vzadu ako najlacnejšie zariadenia. Bohužiaľ, aj po týždni používania mi toto riešenie prekáža. 

Prešľap, ktorý sa nebude opakovať

Na takúto ochranu telefónu si zvykli milióny ľudí. Predchádzajúca verzia ju mala v tlačidle tak, ako už od verzie Galaxy S5. Myslím si, že toto je prvá a posledná vlajková loď Samsungu, ktorá má takýto snímač odtlačkov prstov. Jediné, čo zostáva, je zvyknúť si na toto riešenie. 

Vykúpením je nový spôsob biometrickej ochrany, a to overovanie pomocou dúhovky. Overovanie pomocou tváre je pomalšie a v noci nefunguje. Zato overovanie pomocou dúhovky mi fungovalo aj cez slnečné okuliare. Kľúčom je používanie všetkých troch možností zabezpečenia telefónu. Dúhovka, odtlačok a kód. Je však pravda, že práve odblokovanie telefónu ma pri práci s ním najviac spomaľovalo. 

Zdroj: HN/Pavol Funtál

So Samsungom Galaxy S8 som strávil celý týždeň. A to ako s primárnym telefónom. Extrémne užitočné je stále zobrazovanie kalendá

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.